Nem indul be a fogyás? Figyelj a mentális egészségedre is!
Az egészséges életmód kapcsán mindenkinek a diéta és a mozgás, ami eszébe jut. Pedig közel se csak ennyiről szól az egészséges életmód. Az egészséges életmódba tartozik az alvás, a stresszkezelés, az önértékelés és az önelfogadás vagyis a mentális egészség. Ebben a blog cikkben ezekről lesz szó.
Tudtad, ha fogyni szeretnél, akkor az egyik kulcsfontosságú tényező ebben a mentális egészség és a stresszkezelés?
Tudományos kutatások bizonyították, hogy a túl sok stressz nem csak a lelki egyensúlyodra, hanem bizony a testsúlyodra is hatással lehet. A szervezet a kortizol nevű stresszhormont termeli stresszes helyzetben. A kortizol a mellékvese által termelt hormon. A kortizol mellett a mellékvesék olyan hormonokat is termelnek, mint például az ösztrögén, progeszteron, tesztoszteron. A kortizol magas szintje pedig felelős lehet a hízásért, különösen a hasi területen. A fokozott kortizol termelés vezet leptin- és inzulinrezisztenciához, melynek következtében csökken az inzulin érzékenység, nő az éhségérzet és a cukorfelvétel.
Azonban ha a stressz hosszú időn keresztül fennáll, azaz krónikus stresszről beszélünk, akkor a mellékvesék folyamatosan „túlórázni’ kényszerülnek, egy idő után már nem tudják ellátni a feladatukat, és idővel ebből a „magas kortizol periódusból „ átcsúszhatunk abban, hogy nem tudnak annyi kortizolt termelni, amely kielégíteni a megnövekedett szükségletet.
MILYEN FAJTÁI LÉTEZNEK A STRESSZNEK?
TÚLZÁSBA VITT FIZIKAI MEGTERHELÉS
Ez a túlzott fizikai aktivitást jelenti, ami napjainkban vagy edzés, vagy a túlzásba vitt fizikai munka. A túlzásba vitt, megerőltető edzés bizony stressz a szervezeted a számára. Ezért fontos, hogy tarts pihenőnapokat, és betartsd a fokozatosság elvét. Ne akard siettetni a fogyást, mert a tested úgyis húz egy határt.
ALVÁSHIÁNY
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás rendkívül fontos a testünk optimális működése érdekében. A megemelkedett stresszhormonok is okozhatják az éjszakai ébredést, tehát a pihentető alváshoz elengedhetetlen a stresszcsökkentés.
Sajnos ez is egy ördögi kör, mert ha stressz áll fenn, gyakran nem tudunk aludni, vagy nem pihentető az alvásunk, így még fáradtabbak, ingerlékenyebbek leszünk.
TÁPANYAG HIÁNY, KALÓRIAHIÁNY
Szintén visszaköszön az, amit nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ne a gyors fogyás, a túlzott kalória megvonás legyen a cél. A tápanyag vagy kalóriaszegény diéta a szervezeted számára, hosszú távon stressz. Fontos megértenünk, hogy a szervezetünk nem szereti a drasztikus változást. A túlzott kalória vagy szénhidrát megvonás következtében változhat a stresszhormonok, a pajzsmirigyhormonok, és a nemi hormonok szintje is.
FÁJDALOM
Ide sorolható a sérülésből, traumából vagy műtétből eredő fájdalom. Mind a krónikus, mind az akut fájdalom stresszes állapotban tartja a szervezetet.
MENTÁLIS VAGY ÉRZELMI STRESSZ
Amikor a stresszre gondolunk, általában a mentális, érzelmi stressz jut eszünkbe. Ide sorolható a gyász feldolgozás, párkapcsolati problémák, a munkahelyi stressz, pénzügyi nehézségek stb. Sokszor egy pozitív esemény is okozhat stresszt, Ilyen az esküvő szervezés, gyermek születése, új otthon megteremtése. A stressz mindenki számára szubjektív. Van aki jól kezeli a stresszt, van aki kevésbé és jelentéktelen dolgokon is képes stresszelni. Azonban ez tudatossággal fejleszthető. Erre adunk pár trükköt és praktikát, amit Te is könnyedén beilleszthetsz a mindennapjaidba.
STRESSZ CSÖKKENTÉSE NÉHÁNY EGYSZERŰ LÉPÉSBEN
LÉLEGEZZ!
Amikor stresszesek vagyunk nem figyelünk a légzésünkre, és csak kapkodjuk a levegőt. A hasi légzés hatékony stresszoldó, nyugtat, normalizálja a szívritmust. Ha úgy érzed túlságosan feszült vagy, állj meg egy pillanatra, és figyelj a légzésedre. Szívd be jó mélyen a levegőt a hasadba, majd lassan engedd ki, törekedve arra, hogy ez kétszer olyan hosszú ideig tartson, mint ahogy beszívtad. Ha mindezt szabad levegőn tudod végezni az még jobb.
KAPCSOLÓDJ KI!
Ha van, akkor szentelj több időt a hobbidnak, ha nincs akkor pedig keress olyan elfoglaltságot, ami kikapcsol. Lehet ez kreatív munka is, festés, kreatív munkák, kertészkedés, ültetés az erkélyen vagy főzés stb. Végezz olyan tevékenységeket, melyek megnyugtatnak és kikapcsolnak a hétköznapi feladatokból.
HASZNÁLJ ILLÓOLAJOKAT!
Használj nyugtató tulajdonságokkal rendelkező illóolajokat, és például párologtass. Ilyenek például a citromfű, a levendula, a grapefruit olaj, az eukaliptusz olaj stb.
VEGYÉL EGY RELAXÁLÓ MASSZÁZST!
Egy relaxáló masszázs finom illóolajokkal, halk zenével, kellemes környezetben teljesen ki tud kapcsolni. Amikor csak van rá lehetőséged végy egy masszázst.
JÓGÁZZ, MEDITÁLJ!
Talán a jóga az egyik olyan mozgásforma, amely a legjobb stresszoldó. Ha kezdő vagy, vagy nem szeretnél csoportos órára elmenni, rengeteg videót találsz az interneten is. Sohasem késő elkezdeni a jógát.
VEGYÉL EGY FÜRDŐT ÉS HALLGASS NYUGTATÓ ZENÉT!
Egy forró fürdő, gyertyafény, nyugtató zene kiváló stresszoldás lehet egy hosszú nap zárásaként.
VEZESS HÁLANAPLÓT!
Sokszor elfelejtünk értékelni a jó dolgokat az életünkben, de minden apróságon tudunk idegeskedni és mérgelődni. Keress egy üres noteszt vagy füzetet és vezess hálanaplót. Egyszerűen csak minden este lefekvés előtt írd fel, hogy miért vagy ma hálás, milyen jó dolgok történtek aznap. Minden napban van valami szép, csak meg kell látni.
IGYÁL EGY NYUGTATÓ TEÁT!
Nyugtató hatásű tea a citromfű, orbáncfű, illetve számos teakeverék is létezik már, ami oldhatja a stresszt.
KIRÁNDULJ!
Az egyik legjobb feltöltődési mód egy nagy kirándulás a szabadban a friss levegőn. Töltődj fel a természet hangjaival, illatjaival, színeivel és a gyönyörű tájjal.
VITAMINOK, ÁSVÁNYI ANYAGOK A STRESSZ ELLEN
Folát
A dopamin és a szerotonin két olyan hormon, mely szabályozza a hangulatunkat. Mindkét hormon szintéziséhez szükség van folátra. Valamint a folát növeli az agyban található szerotonin receptorok érzékenységét. A folát hiányában csökken a szerotoninszint, fáradtságérzet alakulhat ki, valamint összefüggésbe hozható a depresszió kialakulásával is.
Folátot széles választékban ITT találsz a HelloVital webáruházban.
Magnézium biszglicinát
A magnézium hiánya fáradékonyságot, ingerlékenységet, alacsony stressztűrő képességet okozhat. A magnéziumnak nagy szerepe van a szerotonin termelődésében, ami hozzájárul a boldogságérzethez. Nagyszerű görcsoldó, stresszoldó, ami segít, hogy könnyebben kezeld a mindennapi problémákat.
Mi a magnézium biszglicinátot ajánljuk, mert ennek az egyik legjobb a felszívódása és a hasznosulása.
Magnézium biszglicinátot széles választékban ITT találsz a HelloVital webáruházban.
B-vitaminok
A B6-vitamin elősegíti a neurotranszmitterek (hírvivők az agyból a test többi részébe) termelődését. A B6-vitamin fogyasztása létfontosságú az agy szabályozó funkciójának fenntartása érdekében, ami érzelmeinket is befolyásolja. Valamint a B6-vitamin jótékony hatással van a PMS-re is (premenstruációs szindróma). A megfelelő B6-vitamin szint segíthet leküzdeni a stresszt, az idegességet és a depressziót.
A B12- vitamin hiánya hosszú távon fáradékonyságot, lelassult gondolkodást okozhat és a depresszióval is összefüggésbe hozták. A vegán étrendet követők jobban ki vannak téve a B12-vitamin hiánynak, így náluk mindenképp fontos figyelni ennek a pótlására.
B-vitaminokat széles választékban ITT találsz a HelloVital webáruházban.
Cink
A cink szinte minden sejtünkben megtalálható és szerepet játszik az immunrendszerünk megfelelő működésében is. Tanulmányok szerint a cink jelentősen csökkentheti a depressziót.
Cinket széles választékban ITT találsz a HelloVital webáruházban.
Ashwaganda
Az aswagandát már nagyon régóta használják az ájurvédikus gyógyászatban. Stresszcsökkentésre, alvás problémákra, energiaszint növelésére is hatásos gyógynövény.
Az ashwagandha a stresszhatások csökkentésével lenyugtatja az idegeket, oldja az izmok feszülését, relaxáló hatású. Ezzel elősegíti a pihentető alvást. Csökkenti a fáradékonyságot, növeli a szellemi és fizikai teherbírást. Az ashwaganda nem okoz függőséget, az abbahagyásakor sem, biztonsággal fogyasztható.
Ashwagandát széles választékban ITT találsz a HelloVital webáruházban.
Összefoglalva tehát, a fogyáshoz több pillér szükséges, mint a mozgás és a diéta. Nem szabad megfeledkezni a mentális egészségről, a stressz csökkentrésről sem, ami legalább annyira fontos, mint az előbb említett kettő tényező.
Mindig reális célokat tűzzünk ki magunk elé, ne hajszoljuk irreális célok irányába a saját testünket. Nyilván fontos, az egészségünk érdekében is, hogy ne hagyjuk el magunkat, figyeljünk a táplálkozásunkra és mozogjunk rendszeresen. Azonban a másik végletet is kerülni kell, ezt sem szabad túlzásba vinni, mert a szervezet számára ez is stressz, mely számos betegséget és hormonális egyensúlytalanságot idézhet elő. Fontos, hogy helyén legyen az önértékelésünk vagy tudatosan dolgozzunk ezen.
Forrás:
https://chriskresser.com/are-you-an-under-eater-8-signs-youre-not-eating-enough/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11116534/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23125505/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29747386/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27910808/
Hellovital - Az egészséged új dimenziója!
A Hellovital.hu által üzemeltetett blog szöveges és képi tartalmának jogai az oldal tulajdonosához tartoznak. A blogposzt egyes szakaszainak másodközlése kizárólag az oldalra történő hivatkozással megengedett. A bejegyzés teljes egészének újraközléséhez az üzemeltető előzetes írásbeli hozzájárulása szükséges.