
Miért van szükséged cinkre? Minden, amit tudnod kell a cink hatásairól
Az emberi táplálkozás egyik legfontosabb mikrotápanyaga a cink. Mire jó a cink és milyen jótékony hatásai vannak az egészségre? Ebben a blogbejegyzésben összeszedtünk mindent, amit a cinkről tudni kell.
A cink egy rendkívül fontos ásványi anyag, mivel számos élettani funkcióban fontos szerepet játszik. A cinket a szervezetünk nem képes előállítani, ezért külső forrásból kell pótolni.
A cinknek fontos szerepe van az agy, az izmok, az érzékszervek, a csontok, az idegek és a bőr egészsége szempontjából is. Az inzulin termelődésében is részt vesz, valamint segít fenntartani a sav-bázis egyensúlyt.
MIBEN VAN CINK?
- tökmag
- kagyló, tengeri herkentyűk
- halak
- hüvelyesek
- máj
- kesudió, kesudióvaj
- marhahús
- mandula, mandulavaj
- tojás
- csirkehús
- sörélesztő
MIRE JÓ A CINK?
Kutatások kimutatták, hogy a cinknek számos jótékony hatása van az egészségünkre.
JAVÍTJA A VÉRCUKORSZINTET
A cink javítja az inzulinválaszt és fontos tápanyag a vércukorszint szabályozásban, inzulinrezisztencia és cukorbetegség esetén is.
CINK HATÁSA A NŐI SZERVEZETRE
A cink hatással van az ösztrogén, progeszteron és a tesztoszteron szintre is. A cink kiegyensúlyozza a hormonszinteket. A cink segít a PCOS (policisztás ovárium szindróma) elleni harcban, mely a meddőség egyik leggyakoribb oka.
PMS TÜNETEK CSÖKKENTÉSE
A cink segíthet enyhíteni a PMS (premenstruációs szindróma) tüneteit. Ilyenek a fájdalmas menstruáció, fejfájás és a hangulatingadozás is. A cink hatással van a progeszteron szintjére is, melynek nem megfelelő szintje szintén okozhat ilyen jellegű tüneteket.
A CINK HATÁSA A FÉRFIAK EGÉSZSÉGÉRE
A cink nemcsak a női szerveztre van jelentős hatással. A cink támogatja a tesztoszteron termelést. A tesztoszteron megfelelő szintje hatással van a férfiak libidójára, termékenységére és a sperma egészségére is.
A férfiak esetén pedig hozzájárul a prosztata egészségéhez.
CINK SZEDÉSE AZ ERŐS IMMUNRENDSZERÉRT
A cink fontos tápanyag az immunrendszer erősítésében. Kutatások bizonyították, hogy azok, akik cinkhiányosak, azoknak könnyebben legyengül az immunrendszere, és a gyógyulásuk is hosszabb ideig tart. A cinknek szerepe van, a T-limfociták (fontos immunsejtek) mozgósításában, ezért hiánya legyengült immunválaszhoz vezethet. A cink vírusellenes és immunmoduláló ásványi anyag.
Megfázás esetén is hasznos lehet a cinkpótlás, mivel kutatások igazolták, hogy a cink segíthet a megfázás, a köhögés vagy a felső légúti megbetegedések tüneteinek az enyhítésében.
SEGÍTSÉG A SEBGYÓGYULÁSBAN
A cink segíthet a sebgyógyulás folyamatában is. A cink szedése ajánlott lehet műtétek után, bőrfekélyek, égési sérülések, rosacea, ekcéma és egyéb bőrirritációk esetén. A cink segíthet csökkenteni a herpeszvírusok gyakoriságát is.
CINK AZ AKNÉS BŐR ELLEN
A cink nélkülözhetetlen ásványi anyag a bőr szépségéért és a bőrfiatalításhoz. Hozzájárul a bőr megújulásához és regenerációjához. A cink segít csökkenteni az aknék megjelenését az arcbőrön. A cink elősegíti a kreatin és a kollagén képződését is. A kreatin és a kollagén egy olyan, bőrben található fehérjék, melyek elengedhetetlenek a bőr rugalmasságához és feszességéhez.
EGÉSZSÉGES HAJ ÉS KÖRÖM
A megfelelő cinkbevitel segíthet a haj és a köröm egészségében. Elősegíti a hajnövekedést, a haj szőrtüszőinek megújulását. A cink hajhullás esetén is segítséget jelenthet. A cink pozitív hatással van a köröm növekedésére és egészségére is.
PAJZSMIRIGY EGÉSZSÉGE
A cink fontos ásványi anyag a pajzsmirigy egészségének megőrzése érdekében. Akár alul, akár túlműködik a pajzsmirigyünk, a cinkpótlás nagyon fontos.
CSÖKKENTI A STRESSZT ÉS A GYULLADÁSOKAT A SZERVEZETBEN
A cink antioxidáns tulajdonságai révén segíthet a szabadgyökök semlegesítésében és csökkenti a gyulladáskeltő fehérjék szintjét a szervezetben.
A szabadgyökök oxidatív stresszt okoznak a szervezetben, mely később krónikus gyulladáshoz vezethet. Ez pedig hozzájárulhat súlyos betegségek kialakulásához, mint a szívbetegségek, rákos megbetegedések, mentális egészség romlása. A cink mellett szintén antioxidáns hatású még az A-, C-, E-vitamin, szelén és a magas flavonoid tartalmú bogyós gyümölcsök.
JÓTÉKONY HATÁSSAL VAN A SZEM EGÉSZSÉGÉRE
A cink egy olyan ásványi anyag, mely nagy mennyiségben megtalálható a retinában is. Tehát a szem egészségre a cink jelentős hatással van. A cink támogatja az A-vitamin metabolizmusát, amelyből a rodopszin képződik.
A cinkhiány egyik jele a rossz éjszakai látás és a makula degeneráció, mely idősebb korban veszélyezteti a szemet.
KOGNITÍV FUNKCIÓK JAVÍTÁSA
A cink segíti a normál agyi működést, a memóriát, segít csökkenteni a depresszió és a szorongás tüneteit. A cink pótlása különösen hasznos lehet vizsgákra való tanuláskor, vagy amikor a munkánk megkívánja a fokozott szellemi koncentrációt.
MILYEN TÜNETEI VANNAK A CINKHIÁNYNAK?
- Fokozott vagy épp ellenkezőleg, csökkent étvágy
- Látás romlása, szürkületi vakság
- Lassú sebgyógyulás
- Gyakori megbetegedés, gyenge immunrendszer
- Libidó csökkenése
- Memóriazavar, nehéz koncentrációs készség
- Haj, és köröm állapotának romlása, hajhullás
- Fáradékonyság és energiahiány
KINÉL ALAKULHAT KI NAGYOBB ESÉLLYEL CINKHIÁNY?
A cinkhiány elkerülése érdekében a legfontosabb a kiegyensúlyozott táplálkozás. A cink legnagyobb mennyiségben az osztrigában található és más tengeri herkentyűben. De akkor se csüggedj, ha nem szereted a halakat és a tengeri ételeket, mert számos ételben található még cink. A másik megoldás, hogy étrend-kiegészítő formájában viszed be a szervezeted számára megfelelő mennyiségű cinket.
A Hello Vital webáruházban számos cink étrend-kiegészítő közül tudsz válogatni.
Nagyobb eséllyel lép fel cinkhiány:
- Betegségek esetén
A sebgyógyulás, vagy hosszan tartó bőrelváltozások növelhetik a szervezet cinkigényét. Emésztőrendszeri, vese-, máj vagy cukorbetegség esetén a cink felszívódás csökkenhet.
- Növényi táplálkozás
A vegetáriánusok és a vegánok is ki vannak téve a cinkhiánynak, mert bár növényi ételekben is található cink, a felszívódásuk nem olyan jó.
- Kismamák vagy szoptatás alatt
Terhesség és szoptatás alatt is megnő a szervezet cink szükséglete.
- Egyoldalú táplálkozás esetén
Ha szigorú diétát tartunk vagy nagyon egyoldalú a táplálkozásunk, akkor elképzelhető, hogy ki vagyunk téve a cinkhiánynak.
- Túlzott alkohol fogyasztás esetén
A nagy mennyiségű alkohol fogyasztás csökkenti a cink felszívódását.
MELYIK A LEGJOBB FELSZÍVÓDÁSÚ CINK?
A napi szükséges cink mennyisége táplálkozással vagy étrend-kiegészítő formájában is bevihető. Számos cink étrend-kiegészítő megtalálható ma már a piacon, azonban fontos figyelni arra, hogy ezek milyen formában tartalmazzák a cinket. Ugyanis vannak a cinknek jól felszívódó formái és kevésbé jól felszívódó formái.
A cink jobban felszívódó formái közé tartozik a kelát (cink-biszglicináthoz kötött), a citrát, az orotát, az acetát, a glükonát és a liposzómás cink.
A cink kevésbé felszívódó formái az oxid és a szulfát.
A legjobb felszívódású cink a cink-biszglicinát, ennek a legjobb a biohasznosulása.
A Natur Tanya szerves cink-biszglicinát tabletta kizárólag 100%-ban cink-biszglicinátból származó, maximális mennyiségű aminosav kelát formájú, magas biohasznosulású szerves cinket tartalmaz.
A Pharmekal cink tabletta cink-glükonátot tartalmazó étrend-kiegészítő, mely segítséget jelenthet a normál szellemi működés, a csontozat, a látás, a termékenység fenntartásához, és a haj-bőr-köröm és az immunrendszer megfelelő működéséhez.
A Biocom cink-biszglicinát kapszula szintén a legjobb felszívódású cinket, a cink-biszglicinátot tartalmazza.
MENNYI CINKRE VAN SZÜKSÉGEM?
Normál esetben az ajánlott napi cink beviteli mennyisége 10 mg. Ez némileg növekedhet bizonyos esetekben, például szoptatás vagy terhesség esetén, amikor az ajánlott napi mennyiség 11-12 mg.
MIKOR KELL A CINKET BEVENNI?
A magas biohasznosulású cink étrend-kiegészítők esetében a beviteli időnek nincs nagy jelentősége. A cink felszívódását korlátozhatják a gabonafélékben és a diófélékben található fitátok, vagy a nagy dózisú kalcium. Az állati fehérjék viszont pozitív hatással vannak a cink felszívódására.
A cinket érdemes a szelénnel együtt bevenni, mivel a cink és a szelén nyomelemek szinergista hatásúak, ami azt jelenti, hogy együtt fogyasztva jobb hatékonyságúak, mint külön-külön fogyasztva.
A szelén jótékony hatásairól ebben a cikkben olvashatsz.
A cink, mint láttuk, számos fontos szerepet tölt be szervezetünkben, az immunrendszer erősítése, kognitív funkciók javítása, szem egészsége, hormonális problémák kezelése, a haj és a bőr egészségének megőrzésében is szerepe van. Bár az élelmiszerekből is tudunk elegendő cinket bevinni, bizonyos esetekben táplálékkiegészítők szedése is szükséges lehet. A Hello Vital webáruházban széles választékban elérhető cink tartalmú étrend-kiegészítő.
Forrás:
Hellovital - Az egészséged új dimenziója!
A Hellovital.hu által üzemeltetett blog szöveges és képi tartalmának jogai az oldal tulajdonosához tartoznak. A blogposzt egyes szakaszainak másodközlése kizárólag az oldalra történő hivatkozással megengedett. A bejegyzés teljes egészének újraközléséhez az üzemeltető előzetes írásbeli hozzájárulása szükséges.