
Maca gyökér: Energia, hormonális egyensúly és vitalitás egyetlen superfoodban
Ebben a blogcikkben a maca jótékony hatásairól lesz szó, hogy a maca milyen hatással van a nőkre és a hormonokra.
Manapság egyre többen keresünk egy-egy problémára gyógynövényes, természetes megoldást, ahogy régen, őseink tették. Ide de tartozik a maca gyökér is, amelyet a perui őslakosok régóta nagyra becsülnek energiát fokozó és állóképességet növelő hatása miatt.
MI AZ A MACA GYÖKÉR?
A maca (Lepidium mayenii) a keresztesvirágú zöldségfélék családjába tartozik. Peruban őshonos, de termesztik Bolíviában és Brazília egyes részein is. A gyökerei főzhetők, és a helyiek számára alapvető élelmiszernek számít, a burgonya mellett. A helyiek jól ismerik a maca számos jótékony hatását is.
A perui macát másnéven perui ginzengnek, brazil ginzengnek, vagy perui zsázsának is szokták nevezni, vagy egyszerűen csak macanak. A perui Andokban nő 2800-5000 méter tengerszint feletti magasságban. Tehát egy igazi szívós növényről van szó, melyet nem viselnek meg a kemény fagyok, a hó vagy az alacsony oxigénszint sem.
A macát évezredek óta használják. Nézzük, milyen jótékony hatásai vannak a macának, mely egész Dél-Amerika egyik kedvenc adaptogén gyógynövénye.
A maca gyökeret joggal nevezzük superfoodnak is, hiszen számos nyomelemet tartalmaz a szervezetünk számára. Kiváló rost, - vitamin- és ásványianyag- forrás. Bővelkedik C-vitaminban, mangánban, rézben, cinkben. A burgonyához képest magasabb a vas és kalcium tartalma. Tartalmazza mind a nyolc esszenciális aminosavat és számos fitotápanyagot is magában foglal. Bővelkedik B2-, B3-, B6-, B12- és E-vitaminban is.
MACA GYÖKÉR JÓTÉKONY HATÁSA
Kiváló antioxidáns
A maca különböző bioaktív anyagokat tartalmaz, mint a fenolok, az alkamidok és a glükozinolátok, melyek antioxidánsként hatnak.
Ezeknek köszönhetően a maca segíthet az oxidatív stressz leküzdésében, a szabadgyökök elleni küzdelemben.
Segíthet a sportolóknak az izomfáradtság leküzdésében.
Az antioxidánsok fontos szerepet játszanak az oxidatív stresszel és a gyulladással összefüggő krónikus betegségek megelőzésében. Így a maca hasznos étrend-kiegészítő lehet egy egészséges életmód kialakításában is, hogy megőrizzük a fittségünket és az egészségünket.
Adaptogén gyógynövény, segíthet a stresszkezelésben
A maca gyökér egy adaptogén gyógynövény. Az adaptogének olyan gyógynövények, melyek elősegítik a szervezet stresszhez való alkalmazkodását és a fizikai, valamint mentális állóképesség fenntartását.
Javíthatja a libidót
A maca gyökeret Peruban már korábban is afrodiziákumként tartották számon. Férfiakra és nőkre egyaránt pozitív hatással lehet a libidó fokozásában. Jó hatással lehet a hormonális egyensúlyra, ami szintén összefügg a libidóval nők és férfiak esetén is. A maca segíthet a stressz csökkentésében, ami szintén összefüggésbe hozható, mivel tartós stressz esetén a libidónk is csökkenhet.
A Biomenü Bio Maca-gyökér por egyik legelőnyösebb tulajdonsága a hormonháztartásra gyakorolt szabályozó, serkentő és kiegyensúlyozó hatása úgy férfiak, mint nők esetében. Kiváló választás, ha nem kapszulás megoldást keresel. A maca gyökér port belekeverheted a reggeli italodba vagy a kásádba is.
A Pharmekal Maca gyökér 2000 mg étrend-kiegészítő hozzájárulhat a megfelelő szellemi, fizikális és szexuális teljesítőképesség fenntartásához.
Jótékony hatással lehet a kognitív funkciókra és az agyműködésre
A maca gyökérrel kapcsolatos tanulmányok során arra a megállapításra jutottak, hogy a maca gyökér fogyasztása javíthatja a kognitív funkciókat, mint a memória és a tanulás, koncentráció vagy figyelem fenntartása.
A maca részt vesz az idegsejtek védelmében is.
Tanulmányok szerint a maca enyhítheti a béta-amiloid plakkok (fehérjecsomók) által okozott agykárosodást, amely jellemzően az Alzheimer-kór esetén halmozódnak fel az agyban.
A Vitaking Maca gyökér kapszula támogatja a fizikai és szellemi teljesítményt, támogatja a női és a férfi szexuális funkciókat.
Javíthatja a sportteljesítményt
A maca gyökér kapszula jótékony hatással lehet a sportteljesítményre, kifejezetten az állóképességi sportok esetén. Pozitív hatással lehet az izmok regenerálódására is. A maca a fáradtság enyhítésében is segíthet, mely értelemszerűen növeli a sportteljesítményt.
Javíthatja a mentális egészséget, a hangulatot
Adaptogén tulajdonságának köszönhetően csökkentheti a stresszt, javíthatja a hangulatot. Elősegítheti a depresszió és a szorongás leküzdését. Támogathatja az agyi funkciókat és a memóriát.
Segítséget jelenthet a csontritkulás kezelésében
Segíthet nőknél a menopauza alatt a csontritkulás megelőzésében, csökkentésében. A csontritkulás hátterében általában az alacsony ösztrogénszint áll, melynek beállításában a maca segítséget jelenthet.
MACA HATÁSA A NŐKRE
A maca jó hatással lehet a női egészségre, mivel hasznos étrend-kiegészítő lehet menopauza idején, hormonális egyensúlytalanságok esetén, vagy ha a menstruációs ciklussal vannak problémák. Tehát a maca hatással lehet a hormonokra.
A maca segíthet enyhíteni a menopauza egyes tüneteit, mint az éjszakai izzadás vagy a hőhullámok. A menopauza idején sok nőnél megfigyelhető depresszió vagy szorongás, mely ellen szintén hatásos segítség lehet a maca. A jelenleg ismert tanulmányok azt sejtetik, hogy az ösztrogénszintre is pozitív hatással lehet.
Segítség lehet PMS, azaz premenstruációs szindróma esetén is.
MACA HATÁSA A FÉRFIAKRA
A maca nemcsak a női egészségre van kedvező hatással, hanem a férfi egészségre is.
Tanulmányok szerint a maca jótékony hatással lehet a férfi spermium mennyiségére és minőségére is. A maca nemcsak a nőknél, hanem a férfiaknál is jótékony hatással lehet a hormonális egyensúlytalanságokra. Kimutatták, hogy a maca a prosztata egészségére is pozitív hatással lehet. Egy 2009-es tanulmány alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a szexuális jóllétre is kedvező hatással lehet a maca.
HOGYAN FOGYASZD A MACAGYÖKERET?
A maca leggyakrabban por vagy kapszula formájában kapható. Általánosságban elmondható, hogy a javasolt napi mennyiség 500-2000 mg között van. Azonban hosszú távú alkalmazás esetén érdemes napi 500 mg körül maradni.
A maca kapszula jó választás lehet, ha gyors megoldást keresel, amit bárhova magaddal vihetsz.
A maca gyökér port belekeverheted joghurtba, zabkásába, kávéba vagy smoothie-ba is. Enyhe diós íz jellemzi.
Mivel a maca egy adaptogén növény, ezért átlagosan 5-8 hét, mire kifejti jótékony hatásait. Mivel élénkítő hatása is lehet, ezért érdemes inkább a délelőtti órákban fogyasztani.
MIRE FIGYELJ A MACA FOGYASZTÁSÁNÁL?
A maca gyökér fogyasztása általánosságban véve biztonságos.
Azonban várandós vagy szoptatós nőknek nem javasolt a szedése, mert nem állnak rendelkezésre ezzel kapcsolatban információk. Ha hormonális problémád, autoimmun betegséged van, a szedése előtt mindenképp konzultálj az orvosoddal.
Összegzésképpen elmondható, hogy a maca gyökér rendkívül értékes superfood, amely természetes módon támogathatja a vitalitást és a fizikai teljesítményt. A maca hatással lehet a hormonokra és a hormonális egyensúlytalanságokra. Rendszeres fogyasztása segíthet a stressz kezelésében, az energiaszint növelésében és akár a libidó fokozásában is. Ha szeretnéd megtapasztalni a maca jótékony hatásait, próbáld ki a hellovital.hu webáruházban elérhető prémium minőségű maca port vagy maca gyökér kapszulát. Fedezd fel a természet erejét, és támogasd egészségedet a maca segítségével!
A cikkben szereplő információk nem minősülnek orvosi tanácsnak. Ha bármilyen egészségügyi problémád van, konzultálj orvosoddal, mielőtt beépítenéd a mindennapjaidba az itt leírtakat.
Hellovital - Az egészséged új dimenziója!
A Hellovital.hu által üzemeltetett blog szöveges és képi tartalmának jogai az oldal tulajdonosához tartoznak. A blogposzt egyes szakaszainak másodközlése kizárólag az oldalra történő hivatkozással megengedett. A bejegyzés teljes egészének újraközléséhez az üzemeltető előzetes írásbeli hozzájárulása szükséges.
Forrás:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3184420/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31951246/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3249911/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10056569/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31951246/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34533247/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4411442/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24931003/
https://www.sciencedirect.com/science/article/