
Kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) okai, tünetei, kezelése
A kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) egy emésztőrendszeri rendellenesség. Cikkünkben bemutatjuk a SIBO kialakulásának okait, tüneteit, diagnosztikai lehetőségeit és kezelési módszereit.
A kontaminált vékonybél szindróma (angolul: SIBO, Small Intestinal Bacterial Overgrowth) egy, a gyomor-bélrendszert érintő rendellenes állapot, mely során a vékonybélben megnövekszik a szájgaratból és a vastagbélből származó baktériumok száma, tehát kontaminálódik a vékonybél. A kontaminált vékonybél szindróma számos tünettel jár, úgymint puffadás, fokozott gázképződés, hasi görcsök, hasmenés, székrekedés.
Az egészséges vékonybél flóra
Az egészséges vékonybélben is találhatók baktériumok, ezek száma és összetétele azonban jelentősen különbözik azoktól, melyek a vastagbélben találhatók, melynek okai, hogy a két bélszakasz eltérő közeget biztosít és funkciókkal rendelkezik. A vékonybél kezdeti szakaszában a savas közeg miatt viszonylag kevés (átlagosan 101-103 CFU/ml) baktérium él, ez a szám azonban a vastagbélben több nagyságrenddel nő, és akár a 1012 CFU/ml értéket is meghaladhatja. (A CFU az angol colony forming unit = telepképző egység kifejezés rövidítése.)
A gyomorban található mikroorganizmusok között leggyakrabban különböző gram-pozitív aerobok, úgymint a Streptococcusok, Staphylococcusok, Lactobacillusok, valamint különböző gombák és fakultatív anaerobok találhatók, hasonlóan a szájüregi flórához. Normális körülmények között a vékonybél kezdeti szakaszának flórája nagyon hasonló a gyomoréhoz.
A középső szakaszban (jejunum, éhbél) 104 CFU/ml koncentrációban a Lactobacillusok, Enterococcusok, gram-pozitív aerobok vagy fakultatív anaerobok dominálnak. A vastagbélben nagy mennyiségben előforduló Bacteroides és coliform baktériumok, valamint egyéb anaerob baktériumok ritkán találhatók vékonybél kezdeti és középső szakaszaiban.
A vékonybél utolsó szakaszának, az ileumnak (csípőbél) a flórája átmenetet képez a vékony- és a vastagbélflóra között, megnő az anaerob és gram-negatív baktériumok száma, megjelennek a vastagbélre jellemző törzsek, Bacteroides, Bifidobacterium, Fusobacterium, és Clostridium fajok. A baktériumpopuláció is sűrűsödni kezd és eléri a 109 CFU/ml értéket.
A gyomor-bélrendszer egyes szakaszain normálisan előforduló mikroorganizmusok keveredését több módon is igyekszik megelőzni a szervezet:
- A gyomorsósav és az epe számos mikroorganizmust elpusztít a lenyelt táplálékban, és megakadályozza, hogy azok az emésztőrendszer távolabbi szakaszaira juthassanak.
- A fehérjéket bontó enzimek által végzett emésztés segít elpusztítani a baktériumokat a vékonybélben.
- A vékonybél perisztaltikus mozgása és a vékony- és vastagbél közötti ileocoecalis billentyű pedig segíti a két bélszakasz közötti mikrobiális határ fenntartását.
- Az immunrendszer a kórokozó mikroorganizmusoktól véd és immunglobulinjai (közülük is az IgA) segítenek megakadályozni a baktériumok elszaporodásának a tápcsatornában.
A kontaminált vékonybél szindróma előfordulása, okai, tünetei
A SIBO előfordulásának pontos gyakorisága nem ismert. Nemzetközi kutatások alapján a SIBO viszonylag gyakori a különböző gyomor-bélrendszeri betegségek (pl. irritábilis bél szindróma és a funkcionális diszpepszia, krónikus hasnyálmirigy-gyulladás, krónikus májbetegség, cöliákia, gyulladásos bélbetegség és bélelégtelenség) esetén.
A védőmechanizmusok közül egyet vagy többet érintő betegségek SIBO-hoz vezethetnek. Általánosságban a SIBO okai az alábbi csoportokba oszthatók:
- Funkcionális és motilitási rendellenességek (pl. akut vagy krónikus sugárzás okozta bélgyulladás)
- Anatómiai rendellenességek (pl. műtétet követő összenövések)
- Immunrendszeri rendellenességek (pl. IgA-hiány, HIV)
- A gyomorsósav termelődésének csökkenése, hiánya
- Egyéb betegségek (pl. irritábilis bélszindróma)
SIBO-ról akkor beszélhetünk, ha a baktériumok száma meghaladja a 103 CFU/ml-t egy tipikus klinikai jellemzőkkel rendelkező betegnél (pl. hasi fájdalom, puffadás, hasmenés). SIBO esetén a vékonybélben található baktériumok mennyisége jelentősen megnő, az azonban, hogy nagyobb mennyiségben vannak jelen baktériumok még nem jelenti azt, hogy ártanak is a betegnek. Kutatások alapján SIBO esetén különösen az Escherichia coli és a Klebsiella fajok mennyisége nő meg a vékonybél kezdeti szakaszain.
A gyulladást invazív baktériumtörzsek okozzák. A fakultatív anaerobok közvetlen nyálkahártyához való kitapadásukkal és enterotoxinok termelésével károsíthatják a bélfelszínt. Az aerob baktériumok olyan enzimeket és anyagcseretermékeket állítanak elő, amelyek károsítják a vékonybelet.
A SIBO-nak gyomor-bélrendszeri és azon kívüli tünetei is vannak. A SIBO alapvetően befolyásolja az emésztést és a tápanyagok felszívódását.
Felszívódásizavarok (malabszorpció) azonban többnyire csak nagyon előrehaladott állapotban jelentkeznek. A bakteriális túlszaporodás a vékonybél motilitását is megzavarhatja, ami hányingert, étvágytalanságot és puffadást okozhat. A baktériumok által termelt toxinok és a SIBO-által fokozott béláteresztőképesség szisztémás szövődményekkel is járhat (pl. nem alkoholos zsírmáj).
SIBO gyanúja esetén laktulóz kilégzéses teszt alkalmazható, mely során ki lehet kizárni vagy megerősíteni a diagnózist. A laktulózt a vastagbélbaktériumok bontják és az egyik bomlástermék a hidrogéngáz.
Ha a beteg a laktulóz oldat elfogyasztása után hidrogént lélegez ki, akkor a vastagbél baktériumok nagy számban találhatók a vékonybélben és lebontották a laktulózt hidrogénné. Emellett a gyomor-bélrendszeri tünetek (puffadás, hasi panaszok, krónikus hasmenés) és a vékonybél baktériumok tenyésztése is diagnosztikus értékű.
A kontaminált vékonybél kezelése
SIBO esetén a vékonybélben túlszaporodott baktériumok számának csökkentésére antibiotikumok alkalmazása javasolt. A SIBO-ban szenvedő betegek körülbelül 40%-ánál az első antibiotikumos kezelés után is fennállnak a tünetek. Az antibiotikumos kezelést követően gyakori SIBO kiújulása.
A kiújulás nagyobb valószínűséggel fordult elő idősebbeknél, valamint azoknál, akiknek a kórtörténetében már volt vakbélműtét, és akik folyamatosan protonpumpa-gátló gyomorsavcsökkentőt szedtek.
Az antibiotikum alkalmazása mellett minden esetben fontos a megfelelő bélflóra helyreállítása pre- és probiotikumokkal. Amennyiben a SIBO-t szervi elváltozás okozza műtéti beavatkozásra is szükség lehet. A kezelési terv meghatározása szakorvos feladata.
A kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) kezelése összetett folyamat, amely magában foglalja az antibiotikumos terápiát, a megfelelő étrendi változtatásokat és a bélflóra helyreállítását.
A probiotikumok és prebiotikumok segíthetnek az egészséges bélmikrobiom egyensúlyának visszaállításában, míg a célzott étrend csökkentheti a tünetek súlyosságát. Ha tartós emésztési panaszokat tapasztalsz, érdemes szakemberhez fordulni a pontos diagnózis és a megfelelő kezelés érdekében.
Természetes gyógymódok a SIBO kezelésére, egy kutatás eredményei:
A Glob Adv Health Med folyóiratban megjelent tanulmány (Chedid et al., 2014) összehasonlította a rifaximint egy gyógynövényes kezeléssel. Az eredmények azt mutatták, hogy a természetes készítmények ugyanolyan hatékonyan csökkentették a SIBO tüneteit, mint az antibiotikum. Ráadásul a gyógynövényes terápiában résztvevők kevesebb mellékhatásról számoltak be.
Milyen gyógynövények segíthetnek?
A tanulmányban alkalmazott gyógynövényes kezelés főként antimikrobiális hatású növényekből állt, amelyek segítenek csökkenteni a túlzott baktériumflórát a vékonybélben. A következő növények bizonyultak hatékonynak:
- Oregánó olaj – természetes antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású
- Berberin (borbolya-kivonat) – segít a káros baktériumok visszaszorításában
- Fokhagyma kivonat – erős antimikrobiális hatással bír
- Pau d’arco – gombaellenes és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik
- Feketedió kivonat – segíthet a bélflóra egyensúlyának helyreállításában
- Allicin (fokhagyma egyik hatóanyaga) – különösen hatékony a baktériumok elleni küzdelemben
Miért érdemes a gyógynövényeket választani?
A természetes terápiák nemcsak hatékonyak lehetnek a SIBO kezelésében, hanem csökkenthetik az antibiotikum-rezisztencia kialakulásának esélyét is. Emellett a gyógynövények támogatják a bélflóra egyensúlyát és a gyulladáscsökkentést is elősegíthetik.
Ha természetes megoldást keresel a SIBO tüneteinek enyhítésére, a Freyagena SIB(ox)3 kapszula kiváló választás lehet. A készítmény olyan antimikrobiális hatású növényi kivonatokat tartalmaz, mint az oregánóolaj, kakukkfűolaj és narancshéjolaj, amelyek segíthetnek a bélflóra egyensúlyának helyreállításában.
A hellovital.hu webáruházban olyan termékeket találsz, amelyek támogathatják az emésztőrendszer egészségét, beleértve a minőségi pre-és probiotikumokat.
A cikkben szereplő információk nem minősülnek orvosi tanácsnak. Ha bármilyen egészségügyi problémád van, konzultálj orvosoddal, mielőtt beépítenéd a mindennapjaidba az itt leírtakat.
Hellovital - Az egészséged új dimenziója!
A Hellovital.hu által üzemeltetett blog szöveges és képi tartalmának jogai az oldal tulajdonosához tartoznak. A blogposzt egyes szakaszainak másodközlése kizárólag az oldalra történő hivatkozással megengedett. A bejegyzés teljes egészének újraközléséhez az üzemeltető előzetes írásbeli hozzájárulása szükséges.
Forrás:
Ayesha Shah, Gerald Holtmann. Small intestinal bacterial overgrowth: Etiology and pathogenesis. UpToDate 2023.
Ayesha Shah, Gerald Holtmann. Small intestinal bacterial overgrowth: Clinical manifestations and diagnosis. UpToDate 2024.
Ayesha Shah, Gerald Holtmann. Small intestinal bacterial overgrowth: Management. UpToDate 2024.