Egészséges a kókuszolaj?
MIT KELL TUDNI RÖVIDEN A ZSÍROKRÓL?
A zsírok nélkülözhetetlen makró tápanyagok, melyek a szervezet felépítésében és anyagcseréjében egyaránt szerepet játszanak.
- Energiaforrás a testünk működéséhez.
- Segítik a zsírban oldódó vitaminok felszívódását.
- Fontos a hormonháztartás megfelelő működéséhez, valamint a D-vitamin felszívódásához.
Egy gramm zsír több 9,3 kilokalóriát tartalmaz, míg ugyanennyi szénhidrát vagy fehérje energiatartalma 4 kcal.
Két csoportba sorolhatjuk a zsírokat, vannak a telített és a telítetlen zsírok.
TELÍTETLEN ZSÍROK
- Az egyszeresen telítetlen zsírok, szobahőmérsékleten folyékonyak, de hidegben megszilárdulhatnak. Az egyszeresen telítetlen zsíroknak számos jótékony hatása van, egészséges zsírok, bátran fogyaszthatjuk. Egyszeresen telítetlen zsírsavat tartalmaz az olívaolaj, olívabogyó, avokádó, avokádóolaj, extra szűz olívaolaj, olajos magvak, mandula olaj.
- A többszörösen telítetlen zsírok folyékony állagúak mind szobahőmérsékleten, mind hidegben. A többszörösen telítetlen zsírok közé tartoznak a létfontosságú omega-3 és az omega-6 zsírsav.
A telítetlen zsírsavakról ide kattintva olvashatsz bővebben, egy előző cikkünkben.
TELÍTETT ZSÍROK
A telített zsírok, olyan zsírok, amelyek főleg állati zsírokból származnak. (vaj, zsír, sajt) Ezek a zsírok szobahőmérsékleten szilárdak és megtalálhatóak a kétszersültekben, süteményekben.
Egyes telített zsírsavak túlzott fogyasztása a következő betegségeket eredményezheti: túlsúly, érelzáródás, magas koleszterinszint, szív- és érproblémák, férfiaknál merevedési zavarok.
Miben van telített zsírsav?
- kókuszzsír, kókuszolaj (többféle kókuszolaj, kókuszzsír elérhető webshopban)
- pálmaolaj
- tejszín
- tejföl
- sajtok
- vaj
- margarinok
- húskészítmények, húsok
Valóban, a kókuszzsír a telített zsírok közé sorolható. Azonban nézzük meg jobban, miért mondjuk rá mégis azt, hogy egészséges.
MI A HELYZET A KÓKUSZZSÍRRAL?
- Fontos megemlíteni, hogy a zsírokat, nemcsak a fenn felsorolt kategóriák szerint lehet csoportosítani. A telített zsíroknál a szénlánc hossza is meghatározó.
- A kókuszzsír több mint 90%-a telített zsírokat tartalmaz, és csak csekély mértékben tartalmaz egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat. Azonban nem kell megijedni, mert a kókuszolaj 40%-ban laurinsavat tartalmaz, mely egy közepes szénláncú telített zsírsav. A fennmaradó részt pedig olyan egészséges zsírsavak alkotják, mint a kaprilsav, a mirisztinsav. A többszörösen telítetlen zsírsavak közül a linolsavat találhatjuk meg benne, míg az egyszeresen telítetlenek között az olajsavat.
- Tehát a kókuszzsír, a legtöbb, egészségtelen telített zsírral ellentétben nem hosszú szénláncú molekulából, zsírsavakból épül fel, hanem közepes szénlánc hosszúságból.
- Ezeknek emésztéséhez nincs szükség az epe és a hasnyálmirigy által termelt enzimre. Vagyis, nem terheljük a szervezetünket pluszban, ezeknek az emésztésével. Emésztésekor nem csökken a szervezet energiaszintje, nem leszünk fáradtak álmosak és nem használjuk túlzott mértékben a belsőszerveink egy részét.
- A kókuszzsír egészséges laurinsavat tartalmaz, mely antibakteriális tulajdonsággal rendelkezik, emellett immunerősítő hatása is van. Ezt a savat használja a szervezet pl. a herpesz, az influenza, a patogenetikus baktériumok, elpusztítására használ fel.
- Többszöri hőhatás után sem keletkeznek benne méreganyagok, rákkeltő anyagok, nem oxidálódik. Ezért a kókuszzsír többször is felhasználható.
- A kókuszzsír vagy kókuszolaj állaga a külső hőmérséklettől függ. 24-25 fok körül folyékonnyá válik. Ennél alacsonyabb hőmérsékleten az állaga szilárd halmazállapotú.
Többféle kókuszolaj elérhető a webshopban.
HOGYAN HASZNÁLD A KÓKUSZZSÍRT?
- Ugyanúgy tudod használni sütéshez/ bő olajban sütéshez, mint a napraforgó olajat.
- Hidegen süteményekbe is kiváló vaj vagy margarin helyett.
- Míg az olajat nem szabad többször hevíteni, addig a kókuszzsír azonban stabil szerkezete miatt többször is felhasználható, többszöri hőhatás után sem keletkeznek benne méreganyagok, rákkeltő anyagok, nem oxidálódik.
- Étkezési célokon kívül kiválóan alkalmazható bőrápolásra vagy hajápolásra is.
- A kókuszzsír használatának egyik nagy előnye a fenn említetteken túl, hogy nem lesz büdös olajszag a lakásban sütés esetén. De nem kell félni, mert kókusz „szag” sem lesz, sem kókusz íze az elkészített ételeknek. Teljesen semleges az íze a nem hidrogénezett kókuszolajnak.
MIRE FIGYELJ A KÓKUSZZSÍR VÁSÁRLÁSÁNÁL?
- A nem hidrogénezett kókuszolaj a legjobb választás a mindennapi sütéshez, főzéshez. Nincs kókuszíze, nem lesz kókuszízű a vele készített vagy benne sütött étel.
- Az extra szűz kókuszzsírnak kókuszíze van, és kókusz illata. Kiváló bőr és hajápolásra.
- Nem ajánlom a papírba csomagolt kókuszzsírt. A papírba csomagolt kókuszzsír általában hidrogénezett. Azért csomagolják papírba, mert a hidrogénezésnek köszönhetően nehezebben olvad fel, a papír pedig olcsóbb csomagoló anyag, mint a vödör vagy üveg.
- A kókuszolaj és a kókuszzsír között nincs különbség. 24 Celsius fok felett folyékony halmaz állapotú lesz, azaz olajnak nevezzük, 24 Celsius fok alatt pedig szilárd, azaz zsírnak nevezzük.
Többféle kókuszolaj elérhető a webshopban.
Összefoglalva tehát a kókuszzsírt vagy kókuszolajat nyugodtan használhatod, teljesen egészséges. Igaz, hogy telített zsírsav, azonban a szénlánc hossza is meghatározó, és nem hosszú szénláncú, hanem közepes szénláncú molekulából épül fel, és egészséges laurinsavat tartalmaz. Sütéshez, főzéshez is kiváló a nem hidrogénezett vödörben vagy üvegben árusított kókuszolaj, a klasszikus napraforgó olaj helyett. Hidegen pedig süteményekhez is felhasználható vaj vagy margarin helyettesítésére. A nem hidrogénezett kókuszolajnak nincs kókusz szaga és íze, ezért bármilyen étel elkészítéséhez kiváló. Azonban az extra szűz kókuszzsírnak kókusz íze és kókusz illata van. Az extra szűz kókuszzsírt haj és bőrápolásban kiválóan alkalmazható.
Hellovital - Az egészséged új dimenziója!
A Hellovital.hu által üzemeltetett blog szöveges és képi tartalmának jogai az oldal tulajdonosához tartoznak. A blogposzt egyes szakaszainak másodközlése kizárólag az oldalra történő hivatkozással megengedett. A bejegyzés teljes egészének újraközléséhez az üzemeltető előzetes írásbeli hozzájárulása szükséges.