
Berberin – ígéretes vércukorszintcsökkentő hatású természetes vegyület
Te tudod, hogy mire jó a berberin? Ebben a blogcikkben a berberin jótékony hatásairól lesz szó.
A berberin a borbolya fajokban, és más növényekben is megtalálható alkaloid-típusú vegyület. Az utóbbi években számos humán klinikai vizsgálatban tanulmányozták a berberin hatásait. A kutatások középpontjában elősorban a vegyület metabolikus szindrómára és emelkedett vércukorszintre gyakorolt hatása állt.
Mi a berberin, és mi a berberin hatása?
Az izokinolinvázas alkaloid berberin sárga kristályos vegyület, mely legnagyobb mennyiségben a kínai aranyfonálban (Coptis chinensis) található meg, de más, a boglárkafélék (Ranunculaceae), a borbolyafélék (Berberidaceae), a mákfélék (Papaveraceae),és a rutafélék (Rutaceae) családjába tartozó növények gyökerében, szárában, levelében és termésében is felhalmozódik.[I] Számos, berberint tartalmazó növényt használnak a hagyományos kínai és ázsiai gyógyászatban, melyeknek változatos, kedvező hatásokat is tulajdonítanak.
A berberin és a berberin jótékony hatása nagy nemzetközi érdeklődésre tett szert az utóbbi években és számos kutatócsoport vizsgálta hatásosságát és biztonságosságát világszerte.
Metabolikus szindróma és cukorbetegség – Mire jó a berberin?
Klinikai vizsgálatok sora igazolja, hogy a berberin kedvező hatásokkal bírhat a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára.[II] Egy idén megjelent, 50 klinikai vizsgálat eredményét összesítő metaanalízis eredményei alapján, 4150 beteg bevonásával megállapítható volt, hogy a berberin jelentősen csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők éhgyomri és étkezés utáni vércukorszintjét, valamint a vércukorszint hosszú távú kontrollját jelző HbA1c-szintet is mérsékelheti. Emellett kedvező hatással lehet a betegek vérzsírszintjeire, mivel csökkentheti az összkoleszterin-, triglicerid-, és LDL-szinteket. A vizsgálatok során a bevont személyek zömében 900-1500 mg berberint kaptak 1-3 hónapon keresztül.[III] Az eredmények alapján a berberin önmagában is, de más vércukorszintcsökkentő szerekkel (pl. inzulin, metformin, szulfonilureák) kombinálva is kedvező hatásokkal bírhat a cukorprofilra. Hatása jelentősen meghaladja a hatóanyaggal nem rendelkező placebóét, és több esetben a már terápiásan alkalmazott vércukorszintcsökkentő szerekkel összemérhető mértékűnek bizonyult. A kutatások alapján a berberin vércukorszintre gyakorolt előnyös hatásai mögött számos mechanizmus áll, melyek közül a sejteken belüli jelátviteli utak aktiválása, az inzulinreceptorok számának növelése, a bélmikrobiomra kifejtett szabályozó hatások, valamint a vércukorszintcsökkentő hatással rendelkező GLP-1 peptid elválasztásának fokozása is jelentős szereppel bír.
A cukorbetegek terápiájának beállítása szakorvos kompetenciája, melyben a forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező gyógyszereknek van helye. Jelenleg hazánkban nincs elérhető berberintartalmú gyógyszer, berberin kapszula (mely étrend-kiegészítőnek és nem gyógyszernek minősül) azonban van, és a Hellovital.hu-nál is elérhető!
Testsúlycsökkentés a berberin kapszulával
Hogy mire jó még a berberin? Számos vizsgálat során igazolták, hogy a berberin alkalmazásával nemcsak a metabolikus paraméterek javulnak számottevően, hanem a testsúly is jelentősen csökkenhet. Egy 2023-as átfogó kutatás során azt találták, hogy a berberin kiegészítés jelentősen mérsékeli a fogyasztók testtömegindexét.[IV] A berberin testsúlyra gyakorolt kedvező hatásait 2-es típusú cukorbetegek esetén is kimutatták.2 A testsúlyra gyakorolt hatás hátterében a berberin inzulinrezisztenciát mérséklő és vércukorszintcsökkentő hatása mellett a zsírsejtek differenciálódását befolyásoló hatása állhat, ami által a berberin csökkentheti a zsírfelhalmozódását.[V]
A GymBeam Berberin kapszula praktikus kapszula formában tartalmaz berberint - 1 adag elfogyasztásával 500 mg aktív összetevőt vihetsz be. Vegánok is fogyaszthatják.
PCOS
A metabolikus szindróma mellett a policisztás ovárium szindróma esetén is kedvező hatású lehet a berberin. Egy 2024 novemberében megjelent összefoglaló tanulmányban, mely 10 klinikai vizsgálat és 713 beteg bevonásával készült azt találták, hogy a berberin a PCOS hagyományos kezelési módszereinek ígéretes kiegészítője lehet, mivel a betegek számára előírt terápiák mellett alkalmazott berberin jelentősen javította a PCOS-es betegek állapotát.[VI] A berberint is kapó csoportban a méhnyálkahártya vastagsága, a peteérés esélye, és a teherbeesések száma is kedvezőbben alakult, mint a berberint nem kapók körében. A teherbeesés esélyének javulása mögött az is állhat, hogy a berberin csökkentette azon hormonok szintjét (luteinizáló hormon és tesztoszteron), melyek nem kedveznek a teherbeesésnek.
Egyéb hatások - a berberin kapszula jótékony hatásai
Egyre élénkebb tudományos érdeklődés irányul a berberin daganatellenes hatásának vizsgálatára. In vitro vizsgálatok, állatkísérletek és humán vizsgálatok is kedvező eredményekkel zárultak, rávilágítva a berberin kapszula lehetséges, ígéretes onkológiai felhasználási lehetőségeire.[VII] [VIII] A berberin kedvező hatásait alacsony biológiai hasznosulása azonban korlátozza, nem jut el ugyanis a hatás eléréséhez szükséges koncentrációban az alkalmazás helyére, ezért újabb kutatások során nanohordozók segítségével javították a berberin hasznosulását, így elérve a tumorban szükséges optimális koncentrációt.[IX]
A daganatterápia szakorvos kompetenciája, melyben a forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező gyógyszereknek van helye. Jelenleg hazánkban nincs elérhető berberintartalmú gyógyszer.
A berberin kapszula adagolása
Klinikai vizsgálatok során a berberint napi 500-1500 mg-os dózisban hosszú távon, akár 13 héten keresztül alkalmazva is biztonságosnak találták.[X]
A Swanson Berberine étrend-kiegészítő pozitív hatást gyakorolhat a bélrendszer működésére és a bélburok szabályozására. A berberin a szervezet cukor és inzulin anyagcsere zavarait szabályozhatja, mivel pozitívan befolyásolhatja az inzulinreceptorok mennyiségének növekedését és érzékenységét.
Kockázatok
Klinikai vizsgálatok alapján a 1,5-2 g napi dózist nem meghaladó berberin biztonságosan alkalmazható. Mellékhatásprofilja igen kedvező, a vizsgálatok során csak elenyésző számú mellékhatásról számoltak be.2,3 A szakirodalomban gyomor-bélrendszeri mellékhatásokat (hasi diszkomfort) írtak le a berberin alkalmazásával kapcsolatban, melyek a használat befejezését követően megszűntek. Humán vizsgálatokkal igazolt, hogy a berberin fokozhatja a más vércukorszintcsökkentők által kiváltott hatásokat, ezért ezek kombinációja esetén a hipoglikémia elkerülésére a vércukorszint gyakoribb ellenőrzésére van szükség. A berberin gátolja a gyógyszerek lebontásában kulcsszerepet játszó májenzimek közül a CYP2D6-ot és a CYP3A4-et, ezért fokozhatja azon gyógyszerek vérszintjét, így hatását és toxicitását is, melyek metabolizmusában ezen enzimek részt vesznek.[XI] A berberin bár számos kórkép és állapot esetén ígéretes szer, jelenleg hazánkban gyógyszerként nincs forgalomban, így gyógyszeresterápiát igénylő betegségek esetén nem alkalmazható.
A cikkben szereplő információk nem minősülnek orvosi tanácsnak. Az ismertetett készítmények alkalmazása nem pótolja a kiegyensúlyozott táplálkozást. Ha bármilyen egészségügyi problémád van, konzultálj orvosoddal, mielőtt beépítenéd a mindennapjaidba.
Forrás:
[I] Front Pharmacol. 2018:9:557
[II] Oxid Med Cell Longev. 2021:2021:2074610.
[III] Front Pharmacol. 2024:15:1455534.
[IV] Phytother Res.2023;37:2051-2066.
[V] PLoS One. 2015;10:e0125667.
[VI] Explore (NY). 2024;20:103040.
[VII] Front Oncol. 2022:12:993775.
[VIII] Gene. 2025:934:149021.
[IX] Int J Nanomedicine. 2024:19:8621-8640.
[X] Med Sci Monit. 2011;17:RA164-7.
[XI] Naunyn Schmiedebergs Arch Pharmacol. 2024, doi: 10.1007/s00210-024-03326-x.
Hellovital - Az egészséged új dimenziója!
A Hellovital.hu által üzemeltetett blog szöveges és képi tartalmának jogai az oldal tulajdonosához tartoznak. A blogposzt egyes szakaszainak másodközlése kizárólag az oldalra történő hivatkozással megengedett. A bejegyzés teljes egészének újraközléséhez az üzemeltető előzetes írásbeli hozzájárulása szükséges.