Az útifűmaghéj használata, miért ajánlott az útifűmaghéj fogyasztása?
Az útifűmaghéj, másnéven psyllium, egy vízben oldódó rost, mely tisztítja a bélrendszert, és segíti, hogy könnyebben tudj fogyni. Sajnos a mai nyugati táplálkozásunk nem tartalmaz annyi rostot, amely a megfelelő anyagcsere működéshez és bélműködéshez szükséges. Előfordulhat, hogy a nem megfelelő táplálkozás miatt (a kevés víz és rost fogyasztás miatt), Te is tapasztaltad már, hogy székrekedésed van vagy puffadsz. A rosthiányos táplálkozás hosszú távon elhízást, cukorbetegséget, vagy akár vastagbélrákot is okozhat.
Az útifűmaghéj fogyasztásával könnyedén tudod növelni a rost beviteled. Bemutatjuk Neked az útifűmaghéj jótékony hatásait, szó lesz arról, hogy hogyan használd, és egy szuper receptet is mutatunk az útifűmaghéjjal.
Az útifűmaghéj használata, miért ajánlott az útifűmaghéj fogyasztása?
MI AZ A ROST?
A rostok a növények azon részét takarja, mely nem tud megemésztődni és felszívódni a vékonybélben, így érintetlenül halad tovább a vastagbélbe. Az élelmi rostok a táplálékban lévő emészthetetlen összetett szénhidrátok, vagyis poliszacharidok. Rostok kizárólag a növényekben találhatóak meg.
MI AZ AZ ÚTIFŰMAGHÉJ?
Az útifűmaghéj, másnéven a psyllium, az ázsiai plantago növénynemzetségbe tartozó útifű maghéjából származik. Az útifűmaghéj Indiában és Pakisztánban őshonos. Az útifűmaghéj egy rostanyag.
A rostoknak két csoportját különböztetjük meg. A vízben oldódó rostok, és a vízben nem oldható rostok. Az útifűmaghéj a vízben oldódó rostok csoportjába sorolható.
A vízben oldódó rostok folyadékkal érintkezve gélszerű, viszkózus anyagot hoznak létre, ezzel lassítják az emésztést. Ezért, például útifűmaghéj fogyasztásával, elkerülheted a szénhidrátéhséget. Ezenkívül az LDL, azaz a „rossz” koleszterinszintet is csökkentik, tehát az oldható rostok bevitele csökkenti a szívbetegség és a stroke kockázatát is. Az útifűmaghéj gluténmentes, így az arra érzékenyek is fogyaszthatják.
Fontos megemlíteni, hogy az útifűmaghéj nem összekeverendő a lándzsás útifűvel, a kettő nem ugyanaz, és az útifűmaghéj nem lesz jó a különböző megfázásos panaszokra.
MIÉRT JÓ AZ ÚTIFŰMAGHÉJ FOGYASZTÁSA?
SZABÁLYOZZA A VÉRCUKORSZINTET
Az ingadozó vércukorszint figyelmeztető jel lehet a 2-es típusú cukorbetegségre és más anyagcsere betegségekre. Az útifűmaghéj jó hatással van a vércukorszintre. Kimutatták, hogy az ételünkhöz hozzáadott útifűmaghéj szabályozza a vércukorszintet. Segíti csökkenteni az ételek glikémiás indexét. Vagyis az útifűmaghéj fogyasztása lassítja a glükóz felszívódását, így az elfogyasztott étel után kevésbe emelkedik meg a vércukorszint.
CSÖKKENTI A SZÍV ÉS ÉRRENDESZERI BETEGSÉGEKET
Az útifűmaghéj csökkentheti a „rossz” LDL koleszterinszintet, anélkül, hogy befolyásolná a „jó” HDL koleszterinszintet.
TESTSÚLYCSÖKKENTŐ
Támogatja a fogyást, mivel csökkenti az éhség- és növeli a jóllakottság érzetet.
SEGÍTI A TERMÉSZETES BÉLMOZGÁST
Az egészséges bélfunkció elengedhetetlen, és megelőzhető vele olyan gyomor-és bélrendszeri probléma, mint a székrekedés vagy az aranyér. Kutatások bizonyítják, hogy az útifűmaghéj hashajtó hatást fejt ki és javítja a bélmozgást. Az útifűmaghéj nagy előnye, hogy a jótékony hatásai mellett, nem társul mellé olyan mellékhatás, mint a haspuffadás, vagy a bélgáz, melyek más rostoknál előfordulhatnak.
TÁMOAGTJA, HOGY KÖNNYEBBEN FEDEZD A NAPI AJÁNLOTT ROST MENNYISÉGET
A nyugati táplálkozásunkra nem jellemző a rostban gazdag táplálkozás. Sőt, kevesebb mint felét fogyasztjuk az ajánlott mennyiségnek, ami legalább 25 g naponta. Az útifűmaghéj egy kiváló rostforrás, mely megkönnyíti, hogy a napi rostfogyasztásod optimális legyen.
Egy teáskanál útifűmaghéj 5 g rostot tartalmaz. Összehasonlításképp, ugyanennyi rost található 200 g párolt brokkoliban is.
MIRE KELL VIGYÁZNI AZ ÚTIFŰMAGHÉJ FOGYASZTÁSÁNÁL?
Az útifűmaghéjat fokozatosan vezessük be az étrendünkbe. Mindig fogyassz mellé vizet, illetve növeld a napi víz fogyasztásodat is, ha útifűmaghéjat vagy más rostokat fogyasztasz.
Ne ess túlzásba a rostokkal, így az útifűmaghéjjal sem. Ha hirtelen, túl nagy mennyiségben kezded el fogyasztani, az puffadáshoz, hasi diszkomforthoz vezethet.
AZ ÚTIFŰMAGHÉJ HASZNÁLATA, MIT KÉSZÍTSÜNK AZ ÚTIFŰMAGHÉJBÓL?
Elkeverheted az egy teáskanálnyi útifűmaghéjat egy nagy pohár vízben, és minél gyorsabban idd meg, hogy a zselés állagot már a gyomorban vegye fel.
Belekeverheted joghurtba, gyümölcslébe, smoothie-ba, zabkásába.
Otthon készült kenyerek, péksütemények elkészítéséhez is kiváló, de használhatjuk sütéshez is a belőle készült lisztet, azaz az útifűmaghéjlisztet.
ÚTIFŰMAGHÉJ – ELLENJAVALLAT
Az útifűmaghéj ellenjavallatairól is érdemes beszélni. Ne használd más puffadásgátló, emésztésjavító, hashajtó szerrel egyidejűleg.
Gyermekeknek, várandós, szoptató nők számára az útifűmaghéj használata nem javasolt.
+1 RECEPT TIPP AZ ÚTIFŰMAGHÉJRA
Ha nem szeretnéd csak simán vízzel elkeverve fogyasztani az útifűmaghéjat, akkor van egy szuper receptünk. Kiváló lehet reggelire vagy vacsorára is. Gluténmentes, így az arra érzékenyek is fogyaszthatják. Magas a fehérjetartalma, alacsony a szénhidráttartalma. Mivel a recept egyik hozzávalója az útifűmaghéj, ezért elegendő rostot is tartalmaz.
Az útifűmaghéjjal készült receptért Kattints IDE.
Összefoglalva az útifűmaghéj fogyasztása számos egészségügyi előnnyel járhat. Jótékony hatással van a szív-és érrendszeri, az emésztőrendszer egészségére, támogatja a fogyásunkat, béltisztító, méregtelenítő hatású. Az útifűmaghéj használata egy egyszerű, könnyű módja annak, hogy az ajánlott napi rostfogyasztásunkat könnyen elérjük.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1852093/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26561625/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25972618/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27891167/
Hellovital - Az egészséged új dimenziója!
A Hellovital.hu által üzemeltetett blog szöveges és képi tartalmának jogai az oldal tulajdonosához tartoznak. A blogposzt egyes szakaszainak másodközlése kizárólag az oldalra történő hivatkozással megengedett. A bejegyzés teljes egészének újraközléséhez az üzemeltető előzetes írásbeli hozzájárulása szükséges.