Adaptogén gyógynövények- Stressz kezelése természetesen
Ha stressz ellen keresel természetes megoldást, akkor ismerd meg cikkünkből az adaptogén gyógynövényeket.
A modern életvitelünknek köszönhetően a stressz szinte mindenki életében jelen van. Azonban a stressz számos megbetegedést okoz. Ennek elkerülése érdekében jó ha ismerünk, és alkalmazunk is stresszoldó technikákat, valamint különböző vitaminokat, ásványi anyagokat és gyógynövényeket is szedhetünk a stressz ellen. Az adaptogén gyógynövények pedig pont a stressz kezelésében segítenek nekünk, a továbbiakban ezekről a gyógynövényekről lesz szó.
MELYEK A STRESSZ TÜNETEI?
A stressz tünetei rendkívül változatosak, és személyenként eltérőek is lehetnek. Általánosságban elmondható, hogy a stressz hatással lehet mind a fizikai, mind a mentális egészségre.
Fizikai tünetek:
- Fáradtság: állandó kimerültség érzés, még pihenés után is
- Fejfájás: feszültség típusú vagy migrénes fejfájás
- Izomfeszültség: különösen a nyak, váll és hát területén
- Emésztési problémák: hányinger, hasmenés, székrekedés
- Alvászavarok: nehézségek az elalvással, gyakori ébredés vagy nyugtalan alvás
- Szívproblémák: szapora szívverés, magas vérnyomás
- Gyengült immunrendszer: gyakori megfázás, fertőzések
- Bőrproblémák: ekcéma, kiütések
- Sérülékenység: gyakori balesetek, sérülések
Mentális tünetek:
- Szorongás: folyamatos aggódás, félelem
- Idegesség: nyugtalanság, ingerlékenység
- Koncentrációs zavarok: nem tudsz a feladatokra összepontosítani
- Memóriazavarok: feledékenység, zavarodottság
- Motiválatlanság: érdektelenség a dolgok iránt
- Hangulatingadozások: depressziós tünetek
- Dühkitörések: kontrollálatlan harag, agresszió
Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, fontos, hogy fordulj orvoshoz vagy terapeutához. A stressz hosszú távon számos egészségügyi problémát okozhat, ezért fontos időben kezelni és komolyan venni.
A stressz kezelése:
- Életmódváltás: Figyelj a rendszeres testmozgásra, egészséges táplálkozásra, és a megfelelő alvásra.
- Relaxációs technikák: Meditáció, jóga, mély légzés.
- Pszichoterápia: A stressz okainak feltárása és feldolgozása szakember segítségével.
MI AZ ADAPTOGÉN?
Az adaptogének egyensúlyozó hatásuk által fokozzák a szervezet stresszel szembeni ellenállóképességét. Vagyis, ami túlműködik a szervezetben azt visszább húzzák, lenyugtatják, ami alulműködik, azt pedig felhúzzák. Az adaptogén gyógynövényeknek nincs mellékhatásuk.
Az adaptogének segítenek fenntartani a homeosztázist, vagyis a szervezet belső egyensúlyát. Fizikai és pszichés stressz esetén egyaránt támogatják a szervezetet, hozzájárulva az energiaszint növeléséhez, az immunrendszer erősítéséhez és a mentális egészség megőrzéséhez.
Adaptogén gyógynövények közé tartozik az ashwaganda (álombogyó), a rózsagyökér (rhodiola rosea), a ginzeng, a kurkuma, a maca gyökér, az édesgyökér stb. Ezek mind hatékonyak lehetnek stressz ellen.
Az "adaptogén" kifejezést a XX. század közepén a szovjet farmakológus, Nikolaj Lazarev vezette be. Ő határozta meg először, hogy melyek azok a kritériumok, amelyeknek egy anyagnak meg kell felelnie ahhoz, hogy adaptogénnek minősüljön.
Az adaptogének három fő jellemzője:
- Nem-specifikus hatás: Az adaptogének nem egyetlen konkrét betegségre vagy tünetre hatnak, hanem általánosságban erősítik a szervezet ellenálló képességét.
- Normalizáló hatás: Az adaptogének mindig az aktuális állapothoz igazodva fejtik ki hatásukat, vagyis, ha valamelyik funkció túl magas, akkor csökkentik, ha túl alacsony, akkor emelik.
- Nem toxikusak: Az adaptogének nem okoznak káros mellékhatásokat, ha az ajánlott adagban szedjük őket.
AZ ADAPTOGÉN GYÓGYNÖVÉNYEK JÓTÉKONY HATÁSAI
- Csökkentik a stresszt
Segíthetnek csökkenteni a stressz hormonok szintjét, így nyugodtabbá és kiegyensúlyozottabbá válhatunk.
- Erősítik az immunrendszert
Az adaptogének egyik hatása, hogy támogatják az immunrendszer működését, így kevésbé leszünk hajlamosak megbetegedésekre.
- Növelik az energiaszintünket
Az adaptogének fokozhatják az energiaszintet, és javíthatják a fizikai teljesítőképességet.
- Támogatják a mentális egészséget
Az adaptogének egyik fő hatása, hogy segíthetnek csökkenteni a szorongást, a depressziót és javíthatják a hangulatot. Hatékony segítséget nyújthatnak stressz ellen.
- Javítják az alvásminőséget
Az adaptogén növények segíthetnek a mélyebb alvásban. Az alvásminőség javításáról ebben a blogcikkben olvashatsz bővebben.
- Antioxidáns hatásúak
A többségük erős antioxidáns, így védhetnek a szabad gyökök okozta károsodásoktól.
- Gyulladáscsökkentő hatásúak
Az adaptogén növények gyulladáscsökkentő hatással bírnak, ami számos krónikus betegség megelőzésében segíthet.
- Javítja a kognitív funkciókat
Javíthatják a memóriát, a koncentrációt és a tanulási képességet.
- Hormonális egyensúly
Segíthet a hormonális egyensúlytalanságok helyreállításában is. Az adaptogének segíthetnek támogatni a pajzsmirigy egészséges működését. Segítséget nyújthatnak a stressz okozta hormonális zavarokban.
- Növelhetik a fizikai teljesítményt
Egyes adaptogén gyógynövények fokozhatják a fizikai teljesítményt, és meggyorsítják a regenerációt.
LEGFONTOSABB ADAPTOGÉN NÖVÉNYEK LISTÁJA
ASHWAGANDA
Az ashwaganda, egy ősi indiai gyógynövény, melyet már nagyon régóta használnak az ájurvédikus gyógyászatban.
Az ashwaganda az adaptogén növények közé tartozik, vagyis segíti a szervezetet alkalmazkodni a különféle stresszorokhoz. Stresszcsökkentésre, alvás problémákra, energiaszint növelésére is hatásos gyógynövény. Az ashwagandha a stresszhatások csökkentésével lenyugtatja az idegeket, oldja az izmok feszülését, relaxáló hatása van. Ezzel elősegíti a pihentető alvást. Csökkenti a fáradékonyságot, növeli a szellemi és fizikai teherbírást. Az ashwaganda nem okoz függőséget, az abbahagyásakor sem, biztonsággal fogyasztható.
A GAL Sensoril ashwaganda avagy az indiai ginzeng, másnéven álombogyó megtalálható a Hello Vital webshopban.
A Swanson ashwaganda szintén kiváló választás, ha szeretnénk ezzel az adaptogén növénnyel támogatni a szervezetünket, ezáltal csökkenteni a stresszt, kontrollálni a szorongást.
RHODIOLA ROSEA
A rhodiola roseát évszázadok óta használják a népi gyógyászatban. A rhodiola rosea, másnéven aranygyökér gyógyhatású vegyületei a növény gyökeréből származnak, és jótékony hatással van a stresszre, a szorongásra, a szellemi és fizikai fáradtságra és a depressziós hangulat kezelésére.
A rhodiola rosea energianövelő és hangulatjavító hatású, de támogatja a mentális teljesítményt és a fizikai állóképességet is.
A Swanson Rhodiola Rosea készítménye segítheti a szervezetet alkalmazkodni a fizikai megterheléshez, az érzelmi stresszhez, segíthet serkenteni az idegrendszert, illetve jótékony hatással lehet a stressz okozta tünetekre.
Ha nem preferálod a kapszulákat, akkor a Biomenü Bio Rhodiola Rosea rózsagyökér por kiváló választás lehet a számodra.
GINSENG
A ginseng évezredek óta használt gyógynövény, melyet az ősi kínai orvoslásban is alkalmaztak. Két fő típusa létezik: az ázsiai ginseng (Panax ginseng) és az amerikai ginseng (Panax quinquefolius). A ginsenget gyakran alkalmazzák energiaszint növelő, immunerősítő és kognitív funkciókat támogató hatása miatt. Rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a fáradtság csökkentéséhez, a stressz leküzdéséhez és a mentális teljesítmény javításához. A ginsengben található ginzenozidok felelősek számos jótékony hatásáért.
A Biomenü Bio ginseng por 100% organikus szibériai ginseng (tajgagyökér) port tartalmaz. Fogyasztása serkentőleg hat a központi idegrendszerre, a mellékvesekéreg működésére és az endorfin- és ondótermelődésre. Segíti a szervezet alkalmazkodását a fizikai és lelki stresszel járó állapotokhoz.
Biotech Panax Ginseng kapszula koreai ginzeng kivonatot tartalmaz.
MACA
A maca egy perui Andokban őshonos növény, melynek gyökerét évezredek óta használják az inka kultúrában táplálékként és gyógynövényként. Az utóbbi időben a nyugati világban is egyre népszerűbbé vált, köszönhetően számos jótékony hatásának. Ismert energianövelő és hangulatjavító hatásáról, de támogatja a hormonális egyensúlyt és a libidót is. A maca a petefészkek működését szabályozva segít a menstruációs zavarok és a változókori problémák kezelésében. Természetes hormonszabályzónak is nevezhetjük, melyet adaptogén tulajdonságainak köszönhetünk.
Rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a fáradtság csökkentéséhez, a stressz leküzdéséhez és a mentális teljesítmény javításához. A maca gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban és antioxidánsokban. Különösen gazdag kalciumban, vasban és C-vitaminban.
A Vitaking Maca gyökér kapszula támogatja a fizikai és szellemi teljesítményt, támogatja a női és a férfi szexuális funkciókat.
A Biomenü Bio Maca-gyökér por egyik legelőnyösebb tulajdonsága a hormonháztartásra gyakorolt szabályozó, serkentő és kiegyensúlyozó hatása úgy férfiak, mint nők esetében. Kiváló választás, ha nem kapszulás megoldást keresel. Belekeverheted a reggeli italodba vagy a kásádba is.
ÉDESGYÖKÉR
Az édesgyökeret évezredek óta használják a hagyományos orvoslásban különböző egészségügyi problémák kezelésére, beleértve a stressz kezelését, a gyulladást és az emésztési zavarokat.
Az édesgyökér segít csökkenteni a stresszhormonok szintjét, így elősegíti a relaxációt és a nyugalmat és kiváló lehet stressz ellen. Gyulladáscsökkentő, erősíti az immunrendszert, nyugtatja az emésztőrendszert, segít enyhíteni a gyomor-és bélpanaszokat.
Swanson Licorice Root Édesgyökér kivonat segítséget nyújthat a mellékvese kimerülés, azaz a tartós stressz kezelésében.
Összefoglalva, a stressz a modern élet velejárója, és a tartós stressz számos egészségügyi problémát okozhat. Az adaptogén növények természetes eszközként segíthetnek a szervezetnek alkalmazkodni a mindennapi megpróbáltatásokhoz és a stressz hatékony kezelésében. Ezek a növények nemcsak a stressz csökkentésében, de az immunrendszer erősítésében, az energiaszint növelésében és az általános közérzet javításában is szerepet játszhatnak. Ha szeretnéd kipróbálni az adaptogén növények jótékony hatásait, a Hello Vital webáruházban széles választékban találsz adaptogén növényeket tartalmazó étrend-kiegészítőket.
Hellovital - Az egészséged új dimenziója!
A Hellovital.hu által üzemeltetett blog szöveges és képi tartalmának jogai az oldal tulajdonosához tartoznak. A blogposzt egyes szakaszainak másodközlése kizárólag az oldalra történő hivatkozással megengedett. A bejegyzés teljes egészének újraközléséhez az üzemeltető előzetes írásbeli hozzájárulása szükséges.
Forrás:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464623002955
https://cmjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13020-018-0214-9