Netamin
A Netamin Méhpempő Mátrix kapszula három aktív hatóanyagot tartalmaz:
Ezt a speciális kombinációt az egészség kiemelten sokoldalú, széles körű támogatására fejlesztettük ki, gondosan ügyelve a magas hatóanyag-tartalomra és a kiváló hasznosulásra is. A kapszulázott forma egyik előnye, hogy így elkerülhető a méhpempőre és propoliszra jellemző kellemetlen íz.
Tudományos kutatások alapján a méhpempő és a propolisz is rendkívül gazdag tápanyagokban és biológiailag aktív anyagokban, beleértve a vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, fehérjéket, aminosavakat, zsírsavakat, polifenolokat és flavonoidokat. Mindezeknek köszönhetően a vizsgálatok számos jótékony hatást tulajdonítanak nekik.
A koreai vörös ginzeng (Panax ginseng) támogathatja a memória teljesítményét, a jó szellemi teljesítmény fenntartását, növelheti a fizikai teljesítményt, segítheti a fizikai és szellemi képességek fenntartását gyengeség, kimerültség, fáradtság és koncentrációvesztés esetén, és hozzájárulhat az immunrendszer megfelelő működéséhez is. Kutatások alapján a fermentálásnak köszönhetően a ginzengben található jótékony hatóanyagok jelentősen hatékonyabban szívódhatnak fel a szervezetben.
A méhpempő egy sárgásfehér színű, krémes állagú, savanyú és kissé fanyar ízű anyag. A fiatal dolgozó méhek állítják elő és a lárvák táplálására szolgál. A here és a dolgozó méhlárva csak 3 napig kap méhpempőt, a királynő viszont teljes kifejlett állapotáig kap belőle.9
Az étrendnek – a bevitt táplálék-, cukor- és zsírsavmennyiségnek – döntő szerepe van abban, hogy egy lárvából királynő vagy dolgozó méh lesz. A méhpempő kulcsfontosságú támogatója annak a folyamatnak, amely során a fiatal nőstény lárva erős és termékeny méhkirálynővé fejlődik. Egyedülálló összetételének köszönhetően a királynő kétszer nagyobbra nő, naponta akár 2500 petét is lerak és akár 5 évig is él. Egy dolgozó méh ezzel szemben átlagosan csak 45 napig él.
A méhpempő tápanyagok és biológiailag aktív összetevők gazdag forrása: fehérjék, szénhidrátok és zsírok mellett nyomelemeket, vitaminokat, szabad aminosavakat, fenolokat, flavonoidokat, szerves savakat, enzimeket és hormonokat is tartalmaz. B1-, B2-, B3-, B5-, B6-vitamin, folát, biotin és inozitol is található benne, és az egészséges agyműködésben résztvevő acetilkolin leggazdagabb természetes forrása.
A méhpempő legfőbb aktív hatóanyagai az egyedi fehérjék és zsírsavak, illetve a peptidek, fenolok és flavonoidok. Fehérjetartalmának 80-90%-át az úgynevezett MRJP-k (major royal jelly proteins) alkotják, ezek közül is kiemelkedően sok benne az MRJP1, azaz a royalaktin. A zsírsavak közül a 10-HDA (10-hidroxi-2-decenoic sav) a legfontosabb, a teljes zsírsavtartalom több mint 70%-a.
A 10-HDA kizárólag a méhpempőben előforduló hatóanyag, szintje a méhpempő minőségének, hatékonyságának és eredetiségének legfontosabb mércéje.Koncentrátum esetén 3,5% felett kell lennie a 10-HDA-szintnek!
A méhpempő elképesztően széleskörűen támogatja az egészségünket: kutatásokban vizsgált pozitív hatásai a fizikai, szellemi és mentális jóllétre, általános közérzetre, immunműködésre, élethosszra és az emberi egészség szinte minden területére kiterjednek. Nehéz is lenne itt kimerítő részletességgel bemutatni minden jótékony hatását, ezért csak összefoglaló jelleggel írjuk le a legfontosabbakat.
A méhpempő aktív hatóanyagai, beleértve az egyedi fehérjéket és a 10-HDA zsírsavat is, jelentős immunszabályozó hatással bírnak. Emellett antibakteriális tulajdonsága is van: többek között az E. coli, Salmonella, és Staphylococcus aureus ellen is erős antibiotikus hatást fejt ki. Kutatások szerint a méhpempő fogyasztása hozzájárulhat a szervezet természetes védekezőképességéhez, a káros mikroorganizmusokkal (baktériumokkal, vírusokkal, gombákkal) szembeni ellenálláshoz.
Számos vizsgálatban kimutatták, hogy a méhpempőben olyan aminosavak, zsírsavak és fenolos vegyületek (pl. flavonoidok, fenolsavak) találhatóak, amelyek erős antioxidáns és gyulladásgátló hatással is bírnak. Kutatásokban a méhpempő bevitelétől jelentős mértékben csökkent az oxidatív stressz és a gyulladáskeltő anyagok szintje. Fogyasztása hasznos lehet olyan gyulladásos állapotok esetén, mint az ízületi gyulladás (arthritis), gyulladásos bélbetegségek, gyulladásos bőrbetegségek (pl. ekcéma, rosacea, akne).
A méhpempő erősíti, táplálja és regenerálja a szervezetet, hatóanyagaival a fizikai és szellemi frissesség megőrzését is támogathatja. Minden életkorban sokat segíthet, de kétségtelenül az életkor előrehaladtával egyre fontosabbá válhatnak jótékony hatásai ezen a területen is.
Több kutatás is igazolta, hogy a méhpempő antioxidáns hatóanyagainak köszönhetően csökkentheti a fáradtságot. Növelheti az oxigént szállító vörösvérsejtek számát, pozitív hatása lehet az izomzat működésére, izomerőre, izomtömegre, fizikai teljesítményre, izomregenerációra is, csökkentheti az izomgyulladást, izomkárosodást és izomfájdalmat.1,27-29 Idősebb korban segítheti az izomvesztés (szarkopénia) megelőzését.
A méhpempő kutatások szerint javíthatja a kognitív funkciókat (pl. tanulás, memória), csökkenti az agyi oxidatív stresszt és az idegsejtek számát is növelheti. Egy 2013-as vizsgálatban ginzenggel (Panax ginseng) kombinálva javította az 50 év felettiek kognitív állapotát; a kutatók szerint így segíthet az életkorral járó memóriavesztés és a súlyosabb szellemi hanyatlás esetén, sőt akár az Alzheimer-kór korai szakaszában is.
A méhpempő természetesen gazdag forrása az acetilkolin nevű ingerületátvivő anyagnak, amely fontos szerepet játszik az agy, idegrendszer és izmok egészséges működésében, és a tanulás, memória, gondolkodás és koncentráció szempontjából is nélkülözhetetlen.
A méhpempő számos humán vizsgálatban javította az általános mentális egészséget: csökkentette a szorongásos és depressziós tüneteket, javította a hangulatot, és adaptogén hatást is mutatott, vagyis növelte a stresszel szembeni ellenálló képességet. Az idegrendszer működésére és a mellékvesék stresszhormon-termelésére lehet szabályozó hatással, így javíthatja a szervezet stresszre adott válaszát.
A méhpempő igazi csodaszer lehet az anti-aging, azaz öregedésgátlás területén. Az ezen területen végzett kutatások ugyan még korai szakaszban vannak, de már számos ígéretes eredmény született. Feltehetően antioxidáns és gyulladáscsökkentő képességei és egyéb hatásmechanizmusok révén is támogathatja az egészséges öregedést és az élethossz meghosszabbítását. Az agyműködésre, szív- és érrendszerre, hormonháztartásra, vércukorszintre, mentális egészségre, bőrre gyakorolt pozitív hatásaival is az öregedés elleni védekezést segítheti.
A kóros zsíranyagcsere elváltozások (magas LDL-koleszterin- és/vagy trigliceridszint, alacsony HDL-koleszterinszint) a szívbetegség vezető kockázati tényezője. Kutatások alapján életmódbeli változtatások mellett méhpempő fogyasztásával is segíthető a koleszterincsökkentés. Egy 2017-es vizsgálatban napi 3150 mg méhpempő a teljes koleszterinszintet 11,5%-kal, a káros LDL-koleszterinszintet pedig 4,8%-kal csökkentette. Egy 2018-as közlemény 6 vizsgálat elemzésével jutott arra, hogy a méhpempő a teljes koleszterinszintet hatékonyan csökkenti.
A magas vércukorszint és 2-es típusú cukorbetegség korunk egyik fő egészségügyi problémája. Egyes kutatások szerint a méhpempő hasznos kiegészítője lehet a vércukorszint normalizálását célzó törekvéseknek is. Egy vizsgálatban cukorbetegeknél napi 1000 mg méhpempő 8 hét alatt kb. 8%-kal csökkentette a vércukorszintet (összehasonlítva a hatóanyagmentes kapszulát szedő kontroll csoporttal). Egy másik vizsgálatban napi 3000 mg méhpempőtől 8 hét alatt 0,5 mmol/l-rel csökkent a vércukorszint (míg a kontroll csoportban 0,2 mmol/l-rel növekedett).
Számos kutatás szerint a méhpempő a hormonháztartás működésére is pozitív, kiegyensúlyozó hatással lehet. Segítheti a női szervezetet olyan hormonok előállításában, melyekből hiányt szenved – ezzel hozzájárulhat az ösztrogén-progeszteron egyensúly helyreállításához, fenntartásához. Olyan női problémákon segíthet, mint a premenstruációs szindróma (PMS), szabálytalan ciklus, ösztrogén dominancia, PCOS, illetve a változókori panaszok. Egy vizsgálatban a PMS tüneteket több mint 50%-kal csökkentette, míg a kezelést nem kapó kontroll csoportban csak 5%-os volt a csökkenés. Vizsgálatokban a menopauza tüneteit, így például a hőhullámokat, éjszakai izzadást, szorongást, hát- és derékfájást is enyhítette. A változókori csontvesztés, csontritkulás megelőzését is támogathatja.
A méhpempő a női és a férfi termékenységre egyaránt pozitív hatással lehet – ebben antioxidáns, gyulladásgátló és hormonegyensúly-támogató hatásának is szerepe van. Kutatások alapján nőknél serkentheti a petefészek hormontermelését, a luteinizáló hormon termelődésének serkentésével támogathatja a peteérést, és a petesejt minőségre is pozitív hatással lehet. Férfiaknál a méhpempő fogyasztása a spermiumok számára és mozgékonyságára is pozitívan hathat, javíthatja a spermiumok megtermékenyítő képességét. Mindemellett a méhpempő extra segítséget nyújthat a gyermekvállalásban stresszcsökkentő hatásával is, hiszen mint bizonyított, a krónikus stressz is negatívan befolyásolhatja a termékenységet.
A propolisz (más néven méhszurok) egy ragadós, gyantás állagú anyag, amelyet a méhek rügyekről, bimbókról és fakéregről gyűjtenek. Az elnevezés görög eredetű: a pro (valamiért) és a polis (város) szavakból származik, azaz a városért, a város védelméért. A méhek ugyanis ezzel a különleges anyaggal védelmezik otthonukat: bevonják vele a kaptár belső falát, betömik vele a réseket és repedéseket, hogy távol tartsák maguktól a betolakodókat és fertőzéseket okozó kórokozókat.
A propoliszt évezredekkel ezelőtt az ősi civilizációk is használták már, gyógyászati célokra. Az egyiptomiak, görögök, rómaiak, inkák és asszírok is használták, leginkább fertőtlenítésre, sebek gyógyítására, immunerősítésre és emésztési panaszokra. A modern orvostudományi kutatások több mint 500 összetevőt azonosítottak a propoliszban. Ezek többségében polifenolos vegyületek, azon belül is flavonoidok – ezek a propolisz legfontosabb hatóanyagai. Emellett terpének, kinonok, észterek, fenolok, és szerves savak, valamint nagyszámú aminosavak, enzimek, vitaminok (pl. A-, C-, E-vitamin), poliszacharidok és ásványi anyagok (pl. kálium, magnézium, vas, cink) is találhatóak benne.
Eddigi vizsgálatok alapján a propolisz:
A koreai vörös ginzeng (Panax ginseng) a világ egyik legismertebb és legtöbbet használt gyógynövénye. Több mint 2000 éve fontos része a hagyományos kelet-ázsiai gyógyászatnak: az élet gyökerének is nevezik, hiszen legfőképpen a szellemi és fizikai teljesítőképesség, a vitalitás és energia fokozására alkalmazzák. A modern kutatások is igazolták, hogy ellensúlyozza a fáradtságot, támogatja a memóriát, segíti a koncentrációt, a jó szellemi teljesítményt, és a fizikai teljesítmény növelését. Emellett az immunrendszerre és a vércukorszintre is pozitív hatásai lehetnek.
Amikor a ginzenget élő baktériumok segítségével fermentálják (erjesztik), akkor egyrészt növekszik a benne lévő értékes hatóanyagok szintje, másrészt az „előemésztésnek” köszönhetően szervezetünk számára könnyebben hozzáférhetőek és jobban felszívódnak ezek a hatóanyagok.
Számos tudományos vizsgálat kimutatta, hogy fermentáció hatására a ginzengben található aktív hatóanyagok, az úgynevezett ginzenozidok, átalakulnak könnyebben felszívódó és biológiailag aktívabb formákba (ginzenozid metabolitok), utánozva a vastagbélben természetesen végbemenő fermentációs folyamatot. A fermentáció bizonyítottan jelentősen megnöveli a ginzeng számos jótékony hatóanyagának koncentrációját (pl. polifenolok, flavonoidok és ginzenozid metabolitok), fokozza antioxidáns és egyéb pozitív tulajdonságait is.
A ginzengből a szervezetben a bélbaktériumok számos aktív metabolitot, azaz anyagcsereterméket állítanak elő, de ezek közül is az egyik legfontosabb az úgynevezett K-vegyület (compound K). A K-vegyület az egyik biológiailag legaktívabb metabolit, amely jelentős részben felel a ginzeng jótékony hatásaiért. Egy vizsgálatban fermentált ginzeng szedésével több mint 15-ször magasabb volt a szervezetben ennek a fontos vegyületnek a szintje, mint nem fermentált ginzeng esetén.
OGYÉI szám: 35206/2024. Ez mit jelent? Azt, hogy a termék a jogszabályi előírásoknak megfelelve be lett jelentve az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnél, mint étrend-kiegészítő készítmény. A Netamin termékek minden esetben magas minőségbiztosítási követelmények mellett, kiváló alapanyagokból készülnek a Te egészségedért.
* Ez az ismertető nem a Netamin Méhpempő Mátrix kapszulára vonatkozik - általában véve mutatja be a méhpempőről, propoliszról és ginzengről rendelkezésünkre álló tudományos ismereteket. A Netamin Méhpempő Mátrix kapszula nem gyógyhatással rendelkező készítmény.
Adagolás:
Napi 2 kapszula szedése javasolt bő folyadékkal.
Figyelmeztetések:Méhészeti termékekre, virágporra allergiás személyeknek, vesebetegeknek nem javasolt. Magas vérnyomás esetén nem javasolt. Befolyással lehet a vércukorszintre.
Összetevők: liofilizált méhpempő koncentrátum, tömegnövelő szer (mikrokristályos cellulóz), kapszulahéj (hidroxipropil-metilcellulóz), propolisz kivonat, fermentált koreai vörös ginzeng gyökér (Panax ginseng) kivonat, csomósodást gátló anyag (zsírsavak magnéziumsói).
Figyelmeztetés: Kisgyermekek elől elzárva tartandó! A termék nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot! Ne lépje túl az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget!
Figyelmeztetés! Mindent megteszünk azért, hogy a termékleírások pontos adatokat tartalmazzanak, de sajnos előfordulhat, hogy a gyártók előzetes bejelentés nélkül változtatnak a csomagoláson vagy az összetételen, ezért a képek és leírások tájékoztató jellegűek. A termékleírásban szereplő adatokért nem tudunk felelősséget vállalni.Ha értend-kiegészítőt vásárol, ne felejtse el, hogy a termék fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.