Netamin
A borsmenta illóolaját az emberiség több ezer éve használja különböző emésztőrendszeri problémák enyhítésére, kezelésére. Ezekre a tradicionális tapasztalatokra alapozva pedig a modern tudományos kutatások fókuszába is bekerült, és így vált belőle napjainkra az egyik legtöbbet vizsgált természetes emésztéstámogató hatóanyag.
És pontosan ezekből a mértékadó kutatásokból, a legmagasabb szintű tudományos bizonyítékokból derült ki az, hogy a borsmentaolaj megfelelő hatékonysága és biztonságossága érdekében a legjobb, ha gyomornedv-ellenálló kapszulában alkalmazzuk! Mi figyeltünk erre, ráadásul még további, széles körben kutatott összetevőkkel is fokoztuk a termék emésztési funkciókat segítő hatását!
A Netamin Borsmentaolaj ULTRA+ kapszula a gyomor savas közegén épségben áthalad és csak a bélben oldódik fel, tehát hatóanyag-tartalma célzottan ott szabadul fel, ahol leginkább szükség van rá! Kutatások sora bizonyította, hogy ennek köszönhetően jelentősen jobb hatás érhető el, valamint megelőzhetők azok a kellemetlen mellékhatások, melyeket a borsmentaolaj gyomorban való felszabadulása okozhat. Amikor ugyanis a borsmentaolaj már a bélrendszer előtt kifejti hatását, akkor képes ellazítani az alsó nyelőcső-záróizmot, ami pedig refluxot (savas felböfögést), gyomorégést, illetve a mentol visszaáramlását, mentolos böfögést okozhat.
A Netamin Borsmentaolaj ULTRA+ kapszulákban 180 mg borsmentaolaj található, továbbá 75 mg édesköményolaj és 500 mg gyömbérnek megfelelő gyömbér kivonat is! Mindkét gyógynövényről elmondható, hogy több ezer éves múltra tekint vissza a gyógyászati célokra, beleértve az emésztési panaszok enyhítésére történő használata. És napjainkra az édesköményről és a gyömbérről a modern tudományos vizsgálatok is azt mutatták ki, hogy számos módon pozitívan hatnak a gyomor-bélrendszer működésére.
Emésztőrendszerünk egy igen kifinomult szerkezet, amelyben minden szervnek jól meghatározott szerepe van. Ha minden jól működik, működéséről tudomást sem veszünk, de ha a „gépezetbe” valamilyen hiba csúszik, a testünk azt azonnal jelzi. Meglepően gyakori jelenségnek számítanak az emésztőrendszeri panaszok: tudtad-e például, hogy az emberek 30-40 százaléka rendszeresen (akár naponta) szenved a puffadás tüneteitől? De sokakat kínoz gyomorégés, teltségérzet, émelygés, hányás, hasmenés, székrekedés, és hasfájás is. Egyre gyakoribbak az emésztőrendszeri betegségek, mint az irritábilis bél szindróma (IBS), a kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) és a gyulladásos bélbetegségek (IBD), amilyen a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás.
A jó emésztés nemcsak a közérzetünk miatt fontos, hanem egészségünkhöz is kulcsfontosságú: az emésztőrendszer az a kapu, melyen keresztül a létfontosságú tápanyagok bejutnak a szervezetbe, és az immunsejtek 70-80%-a a is bélrendszerben található!
A borsmenta (Mentha piperita) egyszerre fűszer- és gyógynövény is. Tradicionálisan a gyomor és bél izmainak ellazítására, görcsök oldására, gázképződés és egyéb emésztési panaszok ellen használják. Leveleiben többféle bioaktív vegyület is található, melyek közül legfontosabb a mentol, a menton, és a limonén.
A borsmenta:
A borsmentából kinyert illóolajról vizsgálatokban igazolták, hogy kiváló természetes görcsoldó (orvosi szóval spazmolitikum), segít ellazítani a bélrendszer simaizomzatát, és így nagyon hatékonyan nyugtatja az emésztőrendszert. Ezt úgy éri el, hogy blokkolja a kalciumionok simaizom sejtekbe történő beáramlását. Emellett a borsmentaolaj gyulladáscsökkentő, antibakteriális, gombaellenes és vírusellenes tulajdonságokkal is rendelkezik.
A borsmentaolajat legszélesebb körben az irritábilis bél szindróma (IBS) kezelésére vizsgálták. Ez a betegség a belek rendellenes működését eredményezi, bélgörcsöket, hasi fájdalomat, puffadást, gázképződést és hasmenést és/vagy székrekedést okoz. A lakosság akár 20%-át érintheti.
Kutatások alapján a borsmentaolaj akár az IBS-ben szenvedő betegek 79%-ánál javíthatja a tüneteket. Egy összefoglaló tanulmányban 9 klinikai vizsgálat eredményeit elemezték, amelyekben összesen 726 beteg vett részt, és a szerzők arra jutottak, hogy a borsmentaolajt szedő IBS-es betegeknél több mint kétszer nagyobb volt a tünetek javulásának az esélye, mint azoknál, akik hatóanyagot nem tartalmazó placebo kapszulát szedtek.
A kutatások azt is kimutatták, hogy a borsmentaolaj a tartósan fennálló IBS tünetek kockázatát 57%-kal csökkentette – míg a görcsoldó gyógyszerek 32%-kal, a rostok bevitelének megnövelése pedig 13%-kal. Egy vizsgálatban a borsmentaolaj 4 hét alatt több mint 80%-kal csökkentette az IBS olyan tüneteit, mint a puffadás és rendszertelen székelés, és közel 80%-kal csökkentette a hasi fájdalmat, gázképződést és gyomorzajokat.
Antibakteriális hatásának köszönhetően a borsmentaolaj a bélflóra egyensúlyának helyreállításában is rendkívül hasznosnak bizonyulhat. Ma már egyre több bizonyíték utal arra, hogy a vékonybél baktériumainak túlszaporodása (SIBO – vagyis kontaminált vékonybél szindróma) nagyon gyakran oka vagy tünete emésztőrendszeri betegségeknek (pl. az IBS-sel is általában kéz a kézben jár). A borsmentaolaj egy tanulmány szerint potenciálisan segítheti a SIBO természetes enyhítését.
De számos kutatás bizonyította azt is, hogy a borsmentaolaj a szervi ok nélküli emésztési zavar (más néven funkcionális diszpepszia) kezelésében is nagyon hatékony tud lenni. Például egy összefoglaló tanulmány négy kutatásból, összesen 350 ember adataiból, megállapította: a borsmentaolajjal kezelt betegek 56,2%-a nagymértékű javulást tapasztalt emésztési panaszaiban, míg a hatóanyagot nem tartalmazó placeo kapszulát szedőknél csak 25,6% volt ez az arány.
Az édeskömény (Foeniculum vulgare) fűszer- és gyógynövény is, a Mediterráneumból származik, és már az ókorban ismerték és használták. Európa egyéb részein a középkor vége óta termesztik. Több ezer éve használja az emberiség, többek között görcsoldóként, fájdalom csillapítására, az emésztőrendszer problémáinak kezelésére, puffadás, felfúvódás, gázképződés elleni szerként.
Modern tudományos kutatások alapján az édeskömény illóolaja több mint 87 illékony vegyületet tartalmaz, köztük polifenol antioxidánsokat, melyek erős gyulladáscsökkentő képességekkel bírnak. Az anetol az édesköményolaj fő aktív hatóanyaga, de nem elhanyagolható mennyiségben található még benne fenkon, esztragol, limonén is. Kutatások kimutatták, hogy az édesköményolaj ellazítja az emésztőrendszerben a simaizmokat, így görcsoldóként működik, továbbá gyulladáscsökkentő, antibakteriális, szélhajtó, fájdalomcsillapító és szorongásoldó hatása is van.
Állatvizsgálatokból az derült ki, hogy az édeskömény a gyomorfekély ellen is nagyon hatékonyan védhet. Laboratóriumi vizsgálatok alapján hatásos olyan kórokozó baktériumok ellen, amelyek emésztési panaszokat, hasmenést, vérhast okozhatnak.
Az édesköményolaj támogathatja az emésztőrendszerben tapasztalt diszkomfortérzés, beleértve a puffadás, túlzott gázképződés, hasi fájdalom enyhítését, és segítheti a bélrendszer egészséges működését. Nyugtatólag hathat a bél görcsös, rendellenes mozgására és egy vizsgálatban a borsmenta- és édesköményolajat is tartalmazó készítmény a székrekedés súlyosságát több mint 80%-kal csökkentette, míg az erőlködés és a nem teljes kiürülés érzését pedig több mint 70%-kal.
A gyömbér (Zingiber officinale) a nyugati világban ugyan leginkább fűszerként ismert, de a keleti gyógyászatnak már évszázadok óta központi részét képezi. Egyedi illatát és ízét a benne található illóolajoknak köszönheti, melyek közül a gingerol és a shogaol a legfontosabb bioaktív vegyületek. Tudományos kutatások alapján a gingerol és a shogaol egyaránt erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonsággal bír. Tudósok szerint a gyömbér ezeknek az aktív hatóanyagoknak köszönheti legtöbb pozitív hatását.
A gyömbér:
Mértékadó tudományos tanulmányok alapján a gyömbér szélhajtó hatással bír, csökkenti az alsó nyelőcső záróizmára helyeződő nyomást, enyhíti a bélgörcsöket és megelőzi az emésztési zavarokat, bélgázképződést és puffadást.
A gyömbér jelentősen javítja az emésztési zavar tüneteit, mint az étkezés utáni teltségérzés, a korai teltségérzés, gyomorszáj táji égés, gyomorszáj táji fájdalom és gyomorégés. Egy vizsgálatban a gyömbért egy úgynevezett protonpumpagátló gyógyszerrel vetették össze (amely a gyomorsav mennyiségének csökkentésével hat) – az eredmény az volt, hogy hatásosság terén nem volt különbség a két kezelési módszer között.
Számos kutatás azt mutatta, hogy a hányinger és hányás megelőzésére, enyhítésére is alkalmas a gyömbér. Serkentőleg hat az emésztési folyamatokra, ez emésztőenzimek és epe termelésére, támogatja a gyomor-bélrendszeri motilitást, vagyis az emésztőrendszer és a benne lévő tartalom mozgását – ami székrekedés esetén különösen fontos. A rosszullét- és hányás-ellenes hatásában a gyömbér gyulladáscsökkentő és a hányingerben is érintett agyi szerotonin receptorokra gyakorolt hatása is szerepet játszik.
Egy 2018-ban megjelent összefoglaló tanulmány alapján már számos vizsgálatban foglalkoztak azzal, hogy a gyömbér milyen hatással van az emésztés közben a gyomor-bélrendszerben keletkező gázokra. A kutatási eredmények szerint a gyömbérben lévő enzimek segíthetik a gázok felbontását és távozását, így enyhítve a diszkomfortot.
Egy 2024-es összefoglaló tanulmány szerzői az eddig publikált klinikai vizsgálatok alapján arra jutottak, hogy a gyömbér hasznos kiegészítő segítség az emésztőrendszeri betegségek megelőzésében és kezelésében, kimutathatóan csökkenti a gyulladást és oxidatív stresszt a gyomor-bélrendszerben és jótékony hatással van emésztési zavar, gyomorfekély, IBS és IBD esetén is. A gyömbér a hatóanyagmentes kapszulához (placebóhoz) képest jelentősen enyhítette az IBS-ben szenvedők tüneteit, például a puffadást, hasi fájdalmakat, hasmenést, gyakori székelést és javította a betegek életminőségét.
* Ez az ismertető nem a Netamin Borsmentaolaj ULTRA+ kapszulára vonatkozik - általában véve mutatja be a borsmentaolajról, édesköményolajról és gyömbérről rendelkezésünkre álló tudományos ismereteket. A Netamin Borsmentaolaj ULTRA+ kapszula nem gyógyhatással rendelkező készítmény.
OGYÉI szám: 35268/2024. Ez mit jelent? Azt, hogy a termék a jogszabályi előírásoknak megfelelve be lett jelentve az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnél, mint étrend-kiegészítő készítmény. A Netamin termékek minden esetben magas minőség-biztosítási követelmények mellett, kiváló alapanyagokból készülnek a Te egészségedért. A termék hatása egyénileg eltérő lehet és nem garantált.
Adagolás:
Napi 1 lágyzselatin kapszula szedése javasolt bő folyadékfogyasztással, főétkezés előtt 30-60 perccel.
Figyelmeztetések: Véralvadásgátló gyógyszer szedése, terhesség vagy szoptatás esetén kérje ki kezelőorvosa tanácsát a termék szedéséről! Epekövesség, más epe- és májbetegség esetén fogyasztása nem ajánlott. Menta illóolajra, mentolra érzékenyek számára nem fogyasztható!
Összetevők: borsmentaolaj (Mentha piperita),kapszulahéj (zselatin, nedvesítőszer: glicerin, sűrítőanyag: bázikus metakrilát-kopolimer, tisztított víz, csomósodást gátló anyag: talkum, stabilizátor: polietilén-glikol), édesköményolaj (Foeniculum vulgare), gyömbér kivonat (Zingiber officinale).
Figyelmeztetés: Kisgyermekek elől elzárva tartandó! A termék nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot! Ne lépje túl az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget!
Figyelmeztetés! Mindent megteszünk azért, hogy a termékleírások pontos adatokat tartalmazzanak, de sajnos előfordulhat, hogy a gyártók előzetes bejelentés nélkül változtatnak a csomagoláson vagy az összetételen, ezért a képek és leírások tájékoztató jellegűek. A termékleírásban szereplő adatokért nem tudunk felelősséget vállalni.Ha értend-kiegészítőt vásárol, ne felejtse el, hogy a termék fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.