Netamin
A jód egy létfontosságú nyomelem, amit a szervezetünk nem termel, ezért mindenképp kívülről kell bevinnünk. Minden szervünkben és szövetünkben megtalálható: a jóddal telített, egészséges test kb. 15-20 mg jódot tartalmaz, ennek 70-80%-a a pajzsmirigyben tárolódik
100% vegán jód háromféle forrásból:
Jódra minden sejtnek szüksége van, és ezzel a komplex készítménnyel egyszerre három forrásból juthatsz hozzá, biztosítva az optimális felszívódást és hasznosulást tested minden szövetében!
Jód: az univerzális tápanyag
A jód egy létfontosságú nyomelem, amit a szervezetünk nem termel, ezért mindenképp kívülről kell bevinnünk. Minden szervünkben és szövetünkben megtalálható: a jóddal telített, egészséges test kb. 15-20 mg jódot tartalmaz, ennek 70-80%-a a pajzsmirigyben tárolódik.1-3 A T3 és T4 pajzsmirigyhormonok egyik fő építőköve a jód. Óriási tévhit azonban, hogy kizárólag a pajzsmirigy megfelelő működéséhez van rá szükségünk!
Jódigényes szervek és szövetek4,5:
Szent-Györgyi Albert, a C-vitamin Nobel-díjas felfedezője így írt róla: „Amikor orvostanhallgató voltam, a jód – kálium-jodid formájában – volt az univerzális gyógyszer. Senki nem tudta, hogyan hat, de valahogy hatott és a hatása jó volt.”6 Több mint 100 évvel később, a modern kutatásoknak hála ma már sokkal többet tudunk, és kimondhatjuk: a jód valóban univerzális tápanyag.
A jód jótékony hatásai*
*Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) által tudományosan bizonyított, és az Európai Bizottság (EC) által engedélyezett állítások.
A jódhiány intő jelei és tünetei
Ha nem viszünk be elég jódot, a pajzsmirigy nem tud megfelelőn működni és elegendő hormont termelni – ez pedig hatással van gyakorlatilag az egész szervezetre. A pajzsmirigy-alulműködésre utaló jelek: a nyak duzzanata (golyva, göbök), súlygyarapodás, fáradtság, gyengeség, depresszió, hajhullás, száraz bőr, törékeny körmök, lassabb pulzus, állandó fázás, tanulási és memóriazavarok, erős vagy rendszertelen menstruáció.
Terhesség alatt a jódhiány az anya egészségét, a baba növekedését és fejlődését is veszélyezteti. A jódhiány magzat- és csecsemőkorban visszafordíthatatlan agyi károsodást, a tanulási képességek és az IQ csökkenését, gyerekkorban a testi és szellemi fejlődés visszamaradását okozza. A pajzsmirigy a legfontosabb szerv, amit szervezetünk igyekszik jóddal ellátni. Mire a pajzsmirigy működése zavart szenved, addigra a többi szerv és szövet már rég nem jut jódhoz. A jódhiány ezért a fent említett jódigényes szervek és szövetek bármelyikére negatív hatással lehet.
Kinek ajánlott a jódpótlás?
Röviden és velősen: mindenkinek. Vizsgálatok igazolják, hogy Magyarországon a lakosság 80%-ának jódellátottsága elégtelen, mivel a talaj és ivóvíz jódtartalma alacsony, így az itt termelt élelmiszerek fogyasztásával, vízivással alig jut jód a szervezetbe.7 Az Országos Közegészségügyi Intézet 2016-os vizsgálata alapján a hazai települések 97%-ának ivóvize jódhiányos.8 Emellett sajnos a lakosság a jódban gazdag tengeri eredetű élelmiszerek fogyasztásában sem jár az élen. Ellentmondásos módon az egészségtudatos lépések a jódbevitel csökkenéséhez vezethetnek:
Érdemes tehát a tudatosan kevés sót használó, a rendszeresen sportoló, illetve a növényi alapú étrendet követő embereknek kiemelten figyelnie a jódpótlásra. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) várandós és szoptató anyáknak napi 250 mcg jód bevitelét ajánlja.10
FONTOS! Jódpótlás mellett a megfelelő szelén-, magnézium- és C-vitamin-ellátottságról is gondoskodj, ezek a jód kiegészítő tápanyagai. A szelén a legfontosabb: a jóddal egymást segítik, mindkettő szükséges a pajzsmirigyhormonok termeléséhez, a pajzsmirigy normál működéséhez. A szelénhiány fokozza a jódhiány negatív hatásait. Magyarország szelénhiányos területnek számít!
Tengeri alga, a természetes jódforrás
A Netamin Tripla Jód komplex kapszula egyik jódforrása a kombu (Laminaria japonica), amely a japán konyha egyik közkedvelt tengeri algája. Japánban egyedülállóan magas az emberek jódbevitele, mivel étrendjük rendkívül gazdag tengeri algákban (pl. nori, wakame, kombu), melyek kiválóan hasznosuló, szerves jódforrások. Egy 2011-es átfogó elemzés szerint a japán emberek átlagosan napi 1000-3000 mcg jódot visznek be.11 Ennek semmiféle kimutatható hátránya, ugyanakkor számos kimutatható előnye van.
A krónikus jódhiány súlyos következményei
Kutatások alapján a jódhiány egyik fontos kockázati tényezője lehet súlyos betegségeknek, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, a mellek, petefészkek és méh jóindulatú és rosszindulatú elváltozásai (ciszták, csomók, miómák, rák), a prosztataproblémák és a gyomorrák.12-16 A magasabb jódbevitellel rendelkező népességekben – így a jódban gazdag tengeri algából nagyon sokat fogyasztó japán emberek körében is – jelentősen alacsonyabb ezeknek a betegségeknek az előfordulása.16,17
Például a mellrák halálozási aránya háromszor nagyobb, a prosztatarák előfordulása közel 10-szer nagyobb az USA-ban, mint Japánban.11A 35-74 év közöttiek körében a szívvel összefüggő halálozások több mint 1,5-szer gyakoribbak az USA-ban.11 Eddigi vizsgálatokból az látszik, hogy a jód a különböző szövetekben antioxidáns, daganatellenes és a sejtdifferenciálódást szabályozó hatással bírhat, így segít fenntartani a jód felvételére képes szervek egészségét.18
Adagolás: felnőtteknek napi 1 kapszula, lehetőleg étkezés közben
Összetevők: tömegnövelő szer (mikrokristályos cellulóz), növényi kapszula (hidroxipropilmetil-cellulóz), tengeri alga (sea kelp - Laminaria japonica Aresch), csomósodást gátló (zsírsavak magnéziumsói), kálium-jodid, nátrium-jodid..
Figyelmeztetés! Mindent megteszünk azért, hogy a termékleírások pontos adatokat tartalmazzanak, de sajnos előfordulhat, hogy a gyártók előzetes bejelentés nélkül változtatnak a csomagoláson vagy az összetételen, ezért a képek és leírások tájékoztató jellegűek. A termékleírásban szereplő adatokért nem tudunk felelősséget vállalni.Ha értend-kiegészítőt vásárol, ne felejtse el, hogy a termék fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.