GAL
Az "indiai ginzeng" ereje
Ez ugyan igaz, de nem különösebben számít. Ami a Shoden®-t valóban érdekessé teszi, arra többek közt egy 2023-as klinikai vizsgálat (PMC10746415) is remekül rámutat: adott hatóanyagkoncentrációjú, azonos hatóanyagmennyiség bevétele egy hagyományos ashwagandha-kivonatnál 18-szor jobb biohasznosulást mutatott. Alkohollal és vízzel is kivonatolják, a legmodernebb technológia alkalmazásával. Így a benne lévő hatóanyagoknak még az általunk idáig használt, eddigi legszélesebb spektrumú hatóanyagtartalommal rendelkező, csak vizes kivonatolással előállított Sensoril®-énál is szélesebb skáláját érik el, amely így még erősebb szinergikus hatást mutathat a felszívódásra nézve is.
A legfejlettebb kivonatolásból adódóakon túl méréssel is igazolva van, hogy a Shoden® nemcsak sokkal több, hanem sokkal többféle hatóanyagot tartalmaz, mint az eddigi legjobb kivonatok, ez az ún. kromatogramjaik összehasonlításán is gyönyörűen látszik.Adagolási javaslat: Bár az ashwagandhát éhgyomorra szokták szedni, a Shoden® esetében ez kevésbé fontos. Jótékony már napi 1 db is, de alapvetően 1-2 db bevételét javasoljuk reggel, illetve igény esetén ugyanennyit a lefekvés előtti órákban. Céltól függően máskor is bevehető, pl. sportolás előtt. 4-nél többet ne vegyen be egyszerre, illetve 1 nap alatt is legfeljebb 4 db-ot.Figyelem: Pajzsmirigy-túlműködés és várandósság alatt csak orvosa jóváhagyásával fogyassza.
Alapvetően három olyan ashwagandha-kivonat létezik világszerte, amelyek mögött robosztus klinikai vizsgálatok vannak: a KSM-66®, a Sensoril® és a Shoden®. A KSM-66® és a Sensoril® már régóta, több, mint 10 éve elérhető, míg a Shoden® egy viszonylag újonnan megjelent, európai gyártók számára alig pár éve elérhető ashwagandha-kivonat. Mindhárom kivonat withanolidokra van standardizálva. A KSM-66® 5%, a Sensoril® 10%, míg a Shoden® 35% withanolid-tartalommal bír (de ez nem számít, csupán kevesebbet kell egy kapszulába tenni). A KSM-66® esetében csak a gyökeret kivonatolják, míg a Shoden® és a Sensoril® esetében a gyökeret és a leveleket is. (Ha nem kivonatról beszélünk, akkor a gyökér jobb, mivel a leveleknek alacsonyabb a hatóanyagtartalma. Ez mellesleg a KSM-66® alapanyaggyártója által használt marketing része; úgy próbálják meg beállítani, mintha az ő termékük jobb lenne, mivel csak a gyökerét használják, holott standardizált kivonat esetében nem számít a kivonatolt rész hatóanyagtartalma, csakis a végterméké, a kivonaté. Ráadásul pont a KSM-66® hatóanyagtartalma a legalacsonyabb.)
Mi idáig a Sensoril®-t használtuk, mivel az az ashwagandhában található hatóanyagok szélesebb spektrumát tartalmazza, és mindig előnyben részesítjük azokat a kivonatokat, amelyek ún. „botanikai ujjlenyomata” a kivonatolás és standardizálás során jobban megőrződik. Azaz a nem kivonatolt növény hatóanyagaiból több található meg a kivonatban, és azok arányai egymáshoz képest is jobban megmaradnak.
Nemrégen egy ún. kromatográfiai vizsgálat eredményeire lettünk figyelmesek, ahol összehasonlították a KSM-66®, a Sensoril® és a Shoden® ashwagandha-kivonatokat. A vizsgálat eredménye visszaigazolta egyrészt, amit eddig is tudtunk: a Sensoril® lényegesen szélesebb hatóanyagspektrummal rendelkezik, mint a KSM-66®. (A Sensoril® ún. HPLC-kromatogramján sokkal több csúcs látszódott. Minden csúcs egy hatóanyagot jelent). Amin viszont meglepődtünk, hogy a Shoden® HPLC-kromatogramján még a Sensoril®-éhoz képest is sokkal több csúcs szerepelt, azaz még annál is lényegesen szélesebb hatóanyagspektrumú, avagy a botanikai ujjlenyomat tökéletes megőrzésre került.
Ezzel egyidőben egy másik meglepő vizsgálat eredményeivel is szembesültünk. Egy még nem publikált klinikai vizsgálat eredményével, ahol ashwagandha-gyökérporból, KSM-66®-ból, Sensoril®-ból és Shoden®-ből is az ashwagandha fő hatóanyagára (withanolidokra) azonos mennyiséget tartalmazó készítményt adtak egészséges embereknek, majd megmérték, hogy azok milyen mértékben emelték meg a vér withanolid-szintjét, és mennyi időre (azaz az ashwagandha-gyökérőrlemény és az említett háromféle ashwagandha-kivonat biohasznosulását vizsgálták). Bár hatóanyagra (withanolidokra) nézve mindenki azonos mennyiségeket kapott, a Sensoril® közel 2x jobban emelte a résztvevőkben a withanolidok vérszintjét, mint a hagyományos ashwagandha-kivonat (a KSM-66® nem emelte meg jobban). A Shoden® viszont 18x jobban! Azaz a Sensoril® kb. 2x jobb biohasznosulású, mint a hagyományos ashwagandha-kivonat és a KSM-66®, míg a Shoden® 18x jobb biohasznosulásúnak bizonyult. (Bár ehhez hozzá kell tenni, hogy az alkalmazott dózisok jóval magasabbak voltak a szokásosan alkalmazottnál; elképzelhető, hogy kisebb dózis alkalmazása esetén kisebb mértékű lenne a biohasznosulásukban a különbség. Ennek ellenére is minket meggyőzött, amit láttunk).
Mivel mind a HPLC-kromatogramos összehasonlítása e három ashwagandha-kivonatnak, mind a biohasznosulásukról készült klinikai vizsgálat részletei bizalmasan lettek velünk megosztva, ezért nyilvánosan nem tehetjük azokat közzé. Azonban a Shoden® HPLC-kromatogramja nyilvánosan is publikálva lett, ahogy a biohasznosulása is, összehasonlítva egy hagyományos ashwagandha-kivonattal. Illetve a KSM-66®-nak egy Prolanza nevű ashwagandha-készítménnyel való összehasonlítása is publikálva lett szaklapban, így ezeket nyilvánosan megoszthatjuk, és ezekből is pontosan látható lesz, ami a velünk bizalmasan megosztott vizsgálatokból.
Figyelmeztetés: A termék nem helyettesíti a kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot! Az ajánlott napi fogyasztási mennyiséget ne lépd túl! Kisgyermekek elől elzárva tárolandó!
Figyelmeztetés! Mindent megteszünk azért, hogy a termékleírások pontos adatokat tartalmazzanak, de sajnos előfordulhat, hogy a gyártók előzetes bejelentés nélkül változtatnak a csomagoláson vagy az összetételen, ezért a képek és leírások tájékoztató jellegűek. A termékleírásban szereplő adatokért nem tudunk felelősséget vállalni.Ha értend-kiegészítőt vásárol, ne felejtse el, hogy a termék fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot.